V rámci předmětu je pozornost věnována těmto tématům:
- úvodní přednáška (úvod do systematiky ochrany LP na evropském kontinentu, regionální organizace a jejich vztahy, EÚLP),
- jednotlivé hmotněprávní články EÚLP (zejména čl. 2, 3, 6, 8, 14, 15, včetně některých dodatkových protokolů, zejména právo na ochranu vlastnictví)
- práce tzv. benátské komise (přednášeno členkou komise)
- procesní aspekty řízení před ESLP (přednášeno někdejším zaměstnancem ESLP)
- ochrana migrantů
- vztah EÚLP a EU
Detailní sylabus s daty a tématy je upravován pro každý rok a je na začátku výuky rozeslán studentům.
Předmět poskytuje přehled o ochraně lidsk ých práv v rámci evropského kontinentu, především v rámci systému Rady Evropy, se zvláštním důrazem na mechanismus Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.
Náplní lekcí je v prvé části rozbor jednotlivého práva stanoveného mezinárodně právními normami, jeho obsahu a případné nejpodstatnější judikatury k němu se vážící, náplní druhé části je pak rozbor případové studie či problému seminární formou na základě společného rozboru zadaného případu či textu.
Důraz je kladen i na ochranu lidských práv v rámci Evropské unie.
Cílem předmětu je:
- seznámit studenty s mechanismy ochrany LP na evropském kontinentu, jejich fungováním, vybranými konkrétními právy
- detailně prodiskutovat zajímavé aspekty vybraných lidských práv a hmotně i procesně právních aspektů se zaměřením na aktuální otázky
- naučit studenty identifikovat a vykládat relevantní prameny ochrany LP v Evropě
- naučit studenty vyhledávat relevantní judikaturu v systému HUDOC ESLP.
Shora uvedených cílů je dosahováno jak vlastními lekcemi rozdělenými do dvou stejně časově dotovaných částí (přednáška a diskuse), tak vlastní domácí přípravou ve formě nastudování dopředu zadaných materiálů nezbytných k efektivní diskusi během lekce.
Přednášek se zhostí nejen akademičtí pracovníci PF UK ale i pozvaní přednášející působící například v Kanceláři vládního zmocněnce pro zastupování ČR před ESLP, u ESLP atd. (vždy záleží na možnostech daného přednášejícího).
Protože většina materiálů vyžadovaných ke studiu je v anglickém či francouzském jazyce, předpokládá se znalost alespoň jednoho z těchto jazyků na úrovni umožňující čtení právních textů. Výuka probíhá v českém jazyce.