Pozornost je věnována těmto tématům:
1. MHP – pojem, vývoj, subjekty a prameny
2. Ozbrojené konflikty a jejich klasifikace
3. Vztah MHP a jiných odvětví mezinárodního práva /mezinárodní právo lidských práv, právní úprava použití síly, mezinárodní uprchlické právo aj./
4. Ženevské právo. Pravidla ochrany zraněných, nemocných, trosečníků, válečných zajatců a civilistů
5. Haagské právo. Regulace způsobů a prostředků vedení války
6. Haagské právo. Zákaz použití určitých zbraní a odzbrojení
7. Ochrana kulturních statků za ozbrojeného konfliktu
8. Role MVČK, MFČK a národních společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce
9. MHP a mezinárodní organizace
10. Implementace MHP. Pojem válečných zločinů a jejich stíhání. Tribunály ad hoc a Mezinárodní trestní soud
11. Nové výzvy pro MHP
Šíření znalostí mezinárodního humanitárního práva patří mezi závazky států z příslušných mezinárodních smluv, které se aplikují již v době míru. Jedním z prostředků je zavádění výuky mezinárodního humanitárního práva na právnických fakultách. K tomu směřuje i dohoda (memorandum) o spolupráci podepsaná mezi Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a Mezinárodním výborem Červeného kříže v lednu 2005.
Cílem předmětu je podat ucelený výklad současné mezinárodněprávní regulace ozbrojených konfliktů. Předmětem zájmu kurzu je vývoj mezinárodního humanitárního práva, jeho prameny, implementace a trestán í závažných porušení mezinárodního humanitárního práva (válečných zločinů) na vnitrostátní úrovni i před mezinárodními trestními tribunály a soudy.
Během přednášek se studující seznámí se základy mezinárodního humanitárního práva a budou si moci procvičit probírané učivo na praktických příkladech (dílem reálných, dílem fiktivních). Po absolvování předmětu budou studující schopni určit právní režim aplikovatelný za konkrétních ozbrojených konfliktů a posoudit legalitu vojenských operací realizovaných za mezinárodních či vnitrostátních konfliktů. Procvičí si také schopnost logického myšlení a aplikace i výkladu práva na mimořádné situace.