Předmět zahrnuje tato témata:
- Úvod. Charakteristika oboru. Důvody jeho existence. Vývoj a prameny práva. Základní pojmy. Účel a základní zásady insolvenčního řízení
- Úpadek. Pojem úpadku. Způsoby jeho řešení: likvidační a sanační. Vynětí z účinnosti zákona.
- Subjekty insolvenčního řízení: Dvojí role soudu. Účastníci řízení. Insolvenční správce. Věřitelské orgány.
- Povaha a průběh řízení: Charakteristika řízení. Subsidiarita OSŘ a hlavní odchylky. Insolvenční návrh a jeho účinky. Postup v řízení. Moratorium. Rozhodnutí o úpadku.
- Věřitelé a uplatnění nároků: Druhy věřitelů. Uplatnění nároku přihláškou. Popření a zjištění nároku. Jiné způsoby uplatnění.
- Majetková podstata: Pojem a funkce. Rozsah majetkové podstaty. Nakládání s majetkovou podstatou. Neplatnost a neúčinnost právních jednání. Insolvenční incidenční spory.
- Konkurz a zvláštní likvidační způsoby: Prohlášení konkurzu a jeho účinky. Průběh řízení. Zpeněžení majetkové podstaty. Zru šení konkurzu. Nepatrný konkurz. Úpadek finančních institucí.
- Sanační způsoby: Druhy a použití. Reorganizace. Návrh na povolení reorganizace. Reorganizační plán. Schválení reorganizačního plánu věřiteli a insolvenčním soudem. Splnění reorganizace – Oddlužení. Návrh na povolení oddlužení. Povolení a schválení oddlužení. Splnění oddlužení.
- Evropské a mezinárodní úpadkové (insolvenční) právo – Evropské insolvenční nařízení – Evropská úprava řešení úpadku podnikatelů – Základní principy mezinárodního úpadkového práva (řízení)
- Vybrané daňové aspekty řešení úpadku dlužníka v insolvenčním řízení
- Trestněprávní aspekty řešení úpadku dlužníka: Trestné činy úpadkové dle TrZák. Úloha a postavení státního zastupitelství v insolvenčním řízení.
Insolvenční právo je součástí civilního procesu (v němž se realizuje v podobě insolvenčního řízení), souvisí však průřezově s dalšími právními obory, a to jak soukromého (občanského, obchodního a pracovního), tak veřejného (finančního a trestního) práva. V širším smyslu bývá do oboru zahrnována i úprava krizového managementu. Povahou právní úpravy se jedná o obor, který je regulován primárně normami procesní povahy, ale zahrnuje i normy hmotněprávní. Jako obor s četnými multidisciplinárními přesahy je stále aktuálnější a častěji aplikované, takže jeho znalost pro právníka v praxi je nezbytná. Obor rovněž prochází v poslední době častými změnami, a to jak legislativními, tak vývojem judikatury, což klade odpovídající nároky na právníky při jeho studiu i aplikaci. V neposlední řadě rovněž roste význam evropského přeshraničního a mezinárodního rozměru insolvenčního práva.
Nadlimitní zápisy studentů na předmět nebudou katedrou umožněny.
Absolvent předmětu by si měl: osvojit znalosti podstaty, systematiky a základních principů a vztahových souvislostí oboru; seznámit se se zvláštnostmi insolvenčního řízení, se vztahem k řízení nalézacímu a vykonávacímu; získat přehled v národní, evropské i mezinárodní úpravě úpadkového (insolvenčního) řízení včetně relevantní judikatury; seznámit se s náležitostmi a podrobnostmi týkajícími se základních procesních úkonů vztahujících se k insolvenčnímu řízení jako jsou zejm. insolvenční návrh, rozhodnutí o úpadku, návrhy na povolení sanačních způsobů řešení úpadku a rozhodnutí o způsobu řešení úpadku; získat znalosti o subjektech insolvenčního řízení a o jejich vzájemných procesních vztazích a procesních nástrojích, jimiž se tyto vztahy v praxi realizují; důraz se klade zejména na rozhodovací a dohlédací činnost insolvenčního soudu a na všeobecné aspekty činnosti insolvenčního správce; osvojit si základy uplatňování pohledávek v insolvenčním řízení z pohledu věřitelů, a to v závislosti na povaze jejich pohledávek a tomu odpovídající způsoby uplatnění a uspokojení jejich pohledávek v insolvenčním řízení;(zvláštní pozornost je věnována problematice majetkové podstaty v insolvenčním řízení s ohledem na potřebu dosažení znalostí vedoucích v insolvenčním řízení k jejímu zajištění a užití k co nejvyššímu poměrnému uspokojení věřitelů včetně obsáhnutí znalosti přehledu a podstaty insolvenčních incidenčních sporů); získat přehled a v podstatných rysech se seznámit s podrobnou úpravou jednotlivých způsobů řešení úpadku dlužníka, a to jak likvidačních (konkursu), tak sanačních (reorganizace a oddlužení); užívat relevantní odborné informační systémy, orientovat se v insolvenčním rejstříku, seznámit se s odbornou literaturou daného oboru.