V rámci výuky předmětu bude pozornost věnována těmto oblastem:
1. Zástupci zaměstnanců, jejich úloha a sociální dialog
2. Odborové organizace a svazy zaměstnavatelů a jejich úloha v legislativním procesu (seznámení s někter ými aspekty činnosti sdružení zaměstnanců a zaměstnavatelů – workshop za účasti zástupců sociálních partnerů)
3. Evropská rada zaměstnanců – cesta realizace práva na národní informace a projednání a tzv. Transnational Company Agreement,
4. Podniková kolektivní smlouva a její obsah a spory o uzavření kolektivní smlouvy
5. Vyšší kolektivní smlouva, její obsah a extenze.
6. Kolektivní dohoda (státní služba aj.)
7. Nové jevy v oblasti sociálního dialogu ( např. unijní konzultace ve věci kolektivní akce OSVČ nezaměstnávajících žádného zaměstnance, zaměstnanců platforem apod.)
Předmět je zaměřen na výrazné prohloubení znalostí studentů z oblasti vybraných otázek kolektivního pracovního práva; měl by tak přispět k doplnění a rozvoji a některých poznatků získaných studenty při studiu předmětu Pracovní právo (v rámci předmětů „společného základu“). V rámci výuky budou probírány specifické otázky sociálního dialogu a reagováno bude i na aktuální otázky v této oblasti nejen v ČR, ale i v zahraničí.
Předmět je zaměřen zejména na problematiku praktické aplikace předpisů kolektivního pracovního práva, proto se části výuky budou, za účasti garanta výuky, účastnit v rámci workshopu i zástupci sociálních partnerů (sdružení zaměstnanců a zaměstnavatelů, kteří seznámí studenty s jejich pohledy na aktuální probíhající sociální dialog). Garant předmětu obohatí výuku i o vlastní praktické zkušenosti a poznatky získané při zastupování zástupců zaměstnanců i zaměstnavatelů v rámci procesů jejich ustavení a kolektivního vyjednávání. Pozornost též bude věnována historickému vývoji postavení zástupců zaměstnanců a některým zahraničním reflexím. Aktuality a další informace naleznou studenti zapsaní na tento předmět na http://moodle.prf.cuni.cz/; přístup do tohoto prostředí bude zapsaným studentům zřízen po 1. přednášce, na které jim budou sdělena pravidla přístupu do prostředí. Předmět je vyučován 1x za 2 týdny, předpokládá se, že studenti mezi jednotlivými setkání s garantem (vyučujícími) nastudují odbornou literaturu, na kterou budou v rámci výuky a moodle upozorněni.
Studenti jsou po absolvování předmětu schopni aplikovat právní pravidla na zadané skutkové okolnosti. V seminářích předmětu řeší za užití právních předpisů a judikatury konkrétní příklady. Věnují se taktéž analýze judikatury.