Předmět zahrnuje následující témata:
- Vymezení pozemkového práva (principy, metody, základní pojmy).
- Specifika vlastnického práva k pozemku (subjekt, předmět, obsah, vznik a zánik).
- Omezení vlastnického práva a vyvlastnění.
- Vstup na pozemek (právo vstupu na cizí pozemek, zajištění přístupu k vlastnímu pozemku)
- Užívací vztahy k půdě.
- Katastr nemovitostí.
- Účelová kategorizace půdy.
- Územní plánování (zejména ve vztahu ke kategorizaci půdy a k možnostem zastavět pozemek).
- Pozemkové úpravy.
- Specifika právního režimu vybraných kategorií pozemků (zemědělské a lesní pozemky, pozemky spojené s vodami, pozemky určené k těžbě nerostů, pozemky, na nichž je umístěna technická infrastruktura, pozemky v chráněných územích a ochranných pásmech).
- Specifika vlastnictví a užívání pozemků státem a územně samosprávnými celky.
Předmět, na který je možné navázat dovednostním povinně volitelným předmětem Praktikum z pozemkového práva.
Studenti absolvováním předmětu získají základní znalosti o institutech, principech a metodách regulace pozemkového práva. Cílem předmětu je poskytnout celkový přehled o zvláštnostech a právní úpravě právních vztahů k pozemku, poskytnout základní orientaci ve stěžejních právních p ředpisech se zdůrazněním nutnosti orientovat se jak ve veřejnoprávních, tak v soukromoprávních normách, a tedy v metodách veřejnoprávní i soukromoprávní regulace, neboť předmět spojuje soukromoprávní a veřejnoprávní aspekty vztahů k půdě jako zvláštnímu předmětu právních vztahů.
Pozemkové právo je průřezovým oborem zahrnující právní regulaci jak veřejnoprávních, tak soukromoprávních vztahů k půdě. V rámci přednášek tak bude věnována pozornost oběma těmto aspektům, přičemž je důraz kladem na nezbytnost umět aplikovat soukromoprávní i veřejnoprávní normy na určitou situaci souběžně, umět je však odlišit a umět tak i odlišit principy a metody soukromého a veřejného práva. Pozornost je věnována především obecné části pozemkového práva. Patří sem především vymezení pozemku a jeho součásti, nemovité věci, parcely a stavby, specifika vlastnického práva k pozemku, právo stavby a věcná břemena, vyvlastnění a omezení vlastnického práva k pozemkům. Dále je pozornost věnována katastru nemovitostí, územnímu plánování a účelové kategorizaci pozemků, užívacím právům k půdě, povolení a oprávnění stavět a pozemkovým úpravám. V závěru výuky na obecné otázky navazuje exkurs do některých zvláštních částí pozemkového práva, konkrétně je pozornost věnována specifikům právních vztahů k některým pozemkům (např. lesním a zemědělským pozemkům či pozemkům, na kterých je umístěna veřejná dopravní nebo technická infrastruktura).
Předmět je vyučován formou přednášek, které se zaměřují zejména na vysvětlení obtížných částí vyučované materie a na porozumění vzájemných souvislostí mezi jednotlivými dílčími tématy. Důraz je kladem též na propojení jednotlivých témat s praxí, pro tyto účely je využívána judikatura a konkrétní příklady.
Studenti by měli být po absolvování předmětu schopni aplikovat právní pravidla na zadané skutkové okolnosti. Především by měli být schopni identifikovat právní předpisy, resp. konkrétní normy, které se v zadané konkrétní skutkové situaci aplikují, odlišit přitom veřejnoprávní a soukromoprávní normy a tím i odlišné metody regulace a odlišné postavení subjektů a dále vyhledat relevantní judikaturu.