Předmět zahrnuje tato témata:
- Vznik mezinárodního práva životního prostředí, pojem, předmět a systém mezinárodního práva životního prostředí.
- Subjekty, prameny a principy mezinárodního práva životního prostředí.
- Kontrola plnění závazků v mezinárodním právu životního prostředí.
- Mezinárodní odpovědnost v ochraně životního prostředí.
- Řešení sporů v mezinárodních vztazích při ochraně životního prostředí.
- Individuální a kolektivní lidská práva, včetně práv veřejnosti podle Aarhusské úmluvy.
- Klimatické změny, ochrana ovzduší a globální atmosféry pohledem práva.
- Ochrana přírody, krajiny a biodiverzity v mezinárodním právu životního prostředí.
- Ochrana fauny a flory v mezinárodním právu životního prostředí.
- Ochrana lesa a půdy v mezinárodním právu životního prostředí.
- Ochrana před zdroji ohrožení životního prostředí v mezinárodním právu (přeshraniční nakládání s odpady a chemickými látkami)
- Ochrana životního prostředí Antarktidy.
- Ochrana moře, oblasti mořského dna a mořských živých zdrojů
Základním cílem předmětu je uvést studenty Právnické fakulty UK do postavení a významu předmětu v rámci práva životního prostředí. Zaměřen ím se jedná se o znalostní předmět s multioborovým přesahem, který obsahuje nutná základní východiska věcného rázu a kombinuje je s přístupem právním, zejména v oblasti veřejnoprávní regulace.
Mezinárodní právo životního prostředí je relativně novým a moderním úsekem, jak na jedné straně mezinárodního práva veřejného, tak na straně druhé i práva životního prostředí. Vyvinulo se v průběhu posledních zhruba padesáti let. Od počátku 70. let minulého století se stalo postupně základem pro rozvoj práva životního prostředí i na regionální a národní úrovni a je stále jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících úseků práva životního prostředí, který je charakterizován vznikem nových úprav řešení globálních a regionálních problémů životního prostředí, a to zejména v podobě mezinárodních úmluv. Mezinárodní právo životního prostředí je typicky mezioborovou disciplínou, a to jak ve smyslu věd a oborů právních, tak i pokud jde o jiné vědecké disciplíny (biologické, technické a společenskovědní).
Studenti budou seznámeni se základními pojmy, principy, subjekty a prameny mezinárodního práva životního prostředí. Osvojí si metody kontroly, řešení sporů a odpovědnosti v rámci mezinárodního práva životního prostředí, jakož i individuálních a kolektivních lidských práv. Získají znalosti o právní úpravě mezinárodní ochrany klimatu (adaptační a mitigační opatření), ochranu ozónové vrstvy Země, ochranu ovzduší, Antarktidy, přírody a krajiny, rostlinstva a živočišstva, půdy a lesa, vody, moře a oceánů, i oblasti mořského dna. Rovněž se zaměří v průběhu výuky na vybrané zdroje ohrožování životního prostředí, zejména na problematiku přeshraničního nakládání s odpady a chemickými látkami. Absolventi předmětu se budou umět orientovat v problematice mezinárodní ochrany životního prostředí, budou znát základní pojmy, prameny, instituty a nástroje této pro právo životního prostředí klíčové problematiky.