Předmět zahrnuje tato témata:
- kanonickoprávní základy veškerého práva
- obecné normy kanonického práva
- prameny práva a ústavní právo katolické církve a církví sdružených v Ekumenické radě církví v ČR
- členství v církvích a vnitrocírkevní spolčovací právo
- řeholní právo
- právní úprava předávání nauky v katolické církvi
Předmět se zabývá právním řádem církví, které ho vytvářejí na základě principu autonomie církví, zaručeného ústavními a jinými zákony České republiky.
Základy církevního práva jsou předně předmětem uvádějícím do veškerého práva. Vykládají vznik a vývoj právních norem a právních pojmů realizovaných v jednotlivých odvětvích českého práva, zejména práva veřejného. Za druhé jsou výkladem základních předpisů platného právního ř ádu církví na území České republiky, zastupovaných Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v ČR (ERC ČR).
Předmět ve své první části vysvětluje obecné normy církevního práva kanonického v katolické církvi, zejména legislativní tvorbu práva, akty výkonné moci (dekrety, příkazy a reskripty), uvolnění ze závazků zákona (privilegia, dispenze), obsazení a uprázdnění církevního úřadu, pravomoc a její delegaci, právní jednání, postavení fyzických a právnických osob, příbuzenství, preskripci a počítání času.
Ve své druhé části se zabývá ústavním právem katolické církve latinské i katolických církví východních, Českobratrské církve evangelické, Církve československé husitské, Slezské církve evangelické a. v. a principy práva dalších církví sdružených v ERC ČR. Popisuje vazbu jejich českých částí na zahraniční součásti nebo vedení. Zvláštní pozornost věnuje povinnostem a právům jejich členů a řeholnímu právu.
Ve své třetí části popisuje magisteriální právo katolické církve, tj. právní úpravu sdělování její nauky a stupňů její závaznosti, působení v misiích, školách a sdělovacích prostředcích.
Studenti jsou po absolvování předmětu schopni se orientovat v církevních předpisech. V právní praxi snadněji rozpoznají podstatné vlastnosti těch stran ve světském správním a soudním řízení, které jsou církevními subjekty (personálními nebo věcnými složkami církví s právní subjektivitou nebo vnitrocírkevními spolky).
Pro ty, kdo se stanou právními zástupci jakékoli církevní nebo církvemi řízené instituce, jsou informace z oboru církevního práva zcela nepostradatelnými. Studenti se naučí sepisovat listiny potřebné jak v právních vztazích uvnitř církví a vůči světským institucím, tak ve světské oblasti ve vztahu k církevním subjektům. Student bude připraven pochopit zvláštnosti katolické církve i méně známých náboženských společenství včetně těch, jejichž vzrůst lze v souvislosti s imigrací předpokládat.