V rámci výuky je pozornost věnována těmto tématům:
- Předmět se nejprve zabývá vznikem lidově demokratického zřízení v roce 1948, jeho charakteristickými znaky a Ústavou 9. května. Všímá si též kontinuitních prvků s vývojem 1945-1948.
- Poté se studenti seznámí s nejvýznamnějšími změnami v občanském a trestním právu v období tzv. právnické dvouletky. Pozornost je poté věnována fenoménu politických procesů, kde je na příkladu jednotlivých případů sledován charakter trestního práva 50. let.
- Dalším tématem je otázka kolektivizace zemědělství a vzniku JZD. Období 50. let je poté rozebíráno i na pozadí ústavního a správního vývoje (role NV).
- V druhé části se předmět věnuje právu období 60.-80. let se zaměřením na ústavní vývoj, včetně otázky československé federace, úpravy právního postavení menšin, rekodifikacím 60. let, včetně vzniku hospodářského práva. Součástí je též problematika vývoje správního práva a vybraných speciálních částí správního práva (právo životního prostředí apod.)
- Následuje vývoj v období tzv. normalizace zakončený diskuzí o prvcích kontinuity a diskontinuity v období transformace po roce 1989.
Předmět se zabývá vybranými problémy právního vývoje Československa v letech 1945-1989, tj. v poválečném období a v období tzv. socialistického práva komunistického režimu.
Cílem je podat přehled vývoje základních právn ích odvětví a ukázat, jaké zásadní změny byly v československém právu uskutečněny v jednotlivých fázích vývoje komunistického režimu. Předmět se zabývá právně teoretickými aspekty i příklady skutečného působení práva ve sledovaném období.