Předmět zahrnuje tato témata:
- Úvod do studia fenoménu domácího násilí
- Mezinárodní kontext ochrany před domácím násilím
- Ochrana před domácím násilím v českém právu
- Zákon o obětech trestných činů a změna paradigmatu
- Ochrana před domácím násilím prostředky trestního práva, vybrané trestné činy
- Viktimologické aspekty domácího násilí
- Sociální aspekty pomoci obětem domácího násilí
- Trestněprocesní souvislosti ochrany obětí domácího násilí
- Kriminalistické postupy při dokazování domácího násilí
- Limity soukromého práva při řešení následků domácího násilí
P ředmět se věnuje současnému negativnímu fenoménu domácího násilí, který se stále častěji vyskytuje v rodině a domácnosti a kterým je stále více nucena zaobírat se právní praxe.
Fenoménem domácího násilí a možnostmi jeho řešení se tento předmět zabývá v širších souvislostech několika vědních oborů. Při zkoumání tohoto společensky nežádoucího jevu se orientuje především na stránku trestněprávní, trestněprocesní a kriminalistickou. Právní aspekty tohoto odvětví však nelze redukovat pouze na problematiku trestněprávní a trestněprocesní, ale za neméně významná pro posuzování protiprávního jednání, vůči ženám a dětem, považuje hledisko občanskoprávní, zejména z pohledu práva rodinného. Domácí násilí má však i svoje aspekty kriminologické (především viktimologické) a sociální. Předmět se zaměřuje nejen na zvládnutí teoretických otázek, ale na příkladech z praxe kriticky poukazuje na limity současné právní úpravy. Předmět má povahu interdisciplinární.
Předmět studenty seznamuje s problémem pojmového vymezení domácího násilí, vysvětluje teoretické pozadí domácího násilí a přibližuje studentům teorie příčin tohoto společensky nežádoucího jevu. Z kriminologického pohledu zkoumá zvláštnosti domácího násilí jako součásti násilné kriminality, osobnost pachatele a profil oběti domácího násilí, přičemž zvláštní pozornost věnuje dětem v situaci domácího násilí. Uvedenou problematiku objasňuje též na kazuistikách rodin postižených domácím násilím. Podstatnou část obsahu předmětu tvoří výklad otázek práva trestního, občanského a rodinného spjatých s problematikou domácího násilí. Probírány jsou jednotlivé právní instituty, do nichž se domácí násilí promítá, a preventivní a sankční opatření, jejichž použití platný právní řád umožňuje. Studentům je též poskytnut přehled o příslušných mezinárodních dokumentech a zahraničních právních úpravách, v nichž se projevují snahy o komplexní legislativní řešení problému domácího násilí. Stranou pozornosti nezůstává ani sociálně právní rozměr a otázky prevence domácího násilí. Součástí výkladu jsou úvahy a návrhy de lege ferenda.
Předmět umožňuje pochopení problému domácího násilí v širších souvislostech a vede studenty ke kritickému pohledu na platnou právní úpravu.
Absolventi tohoto předmětu budou vybaveni základními poznatky pro hlubší teoretické bádání v problematice domácího násilí a zároveň získají praktické právní dovednosti, uplatnitelné při práci soudce, státního zástupce a obhájce v trestním řízení. Budou schopni právně kvalifikovat rozličné projevy domácího násilí, odhalit jejich pravděpodobné příčiny a seznámí se se vzorovými procesními postupy v těchto věcech. Výuka předmětu se kromě právních aspektů věnuje i problematice dokazování domácího násilí v praxi. Studenti si rovněž osvojí, jakou míru empatie budou muset projevit k dosažení spravedlivého výsledku trestního řízení, jímž je objasnění činu a zjištění pachatele při respektování osoby oběti, které by neměla být ze strany orgánů činných v trestním řízení způsobována druhotná újma (sekundární viktimizace).