Předmět zahrnuje tato témata:
– Pojem, předmět, systém a funkce kriminalistiky
– Historie kriminalistiky
– Metody a metodologie kriminalistické vědy a praxe
– Kriminalistická charakteristika trestného činu
– Způsoby páchání trestného činu
– Kriminalistická identifikace osob
– Kriminalistická identifikace věcí
– Pojem, předmět a obsah kriminalistické taktiky
– Kriminalistické verze a logika vyšetřování
– Organizace a činnost Policie ČR
– Problematika zpravodajských služeb
– Prohlídky osob a věcí
– Odposlech a záznam telekomunikačního provozu
– Ohledání
– Zvláštní způsoby dokazování (rekognice, konfrontace, prověrka na místě, vyšetřovací pokus a kriminalistická rekonstrukce)
– Operativně pátrací prostředky (předstíraný převod, sledování osob a věcí, použití agenta)
– Odborníci a znalci při vyšetřování
– Úvod do metodiky vyšetřování (vzorová metodika)
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními a nejdůležitějšími oblastmi kriminalistiky jakožto samostatného vědního oboru, který zkoum á a objasňuje zákonitosti vzniku, zániku, vyhledávání, zajišťování, zkoumání a využívání kriminalistických stop a kriminalisticky relevantních informací. Na podkladě těchto poznatků a zjištění pak kriminalistika vypracovává metody, postupy, prostředky, operace a doporučení zejména pro kriminalistickou praktickou činnost, ale i pro oblast prevence kriminality.
Výuka tohoto velkokapacitního předmětu je zaměřena na základy oboru tak, aby si studenti osvojili znalosti v rozsahu, který mohou plnohodnotně využít ve své budoucí praxi jako soudci, státní zástupci, advokáti, ale také jako policejní vyšetřovatelé nebo například příslušníci GIBS či zpravodajských služeb. Současně se jedná o poznatky, jimiž by měl disponovat každý absolvent právních studií zaměřující se, byť třeba částečně, na trestněprávní oblast. Posluchač tak v rámci předmětu obdrží základní informace o veškerých částech a oborech kriminalistiky a její vědy, které následně může rozvíjet a prohlubovat v navazujících specializovaných předmětech.
V průběhu semestru je pozornost zprvu soustředěna na teoretický úvod do kriminalistiky, na obecný výklad o kriminalistických stopách a na kriminalistickou charakteristiku a způsoby páchání trestného činu. Následně se výuka věnuje kriminalistické identifikaci a jednotlivým v praxi nejčastěji užívaným kriminalisticko-technickým metodám identifikace osob a věcí (např. daktyloskopie, odorologie či kriminalistická biologie). Ve druhé polovině semestru budou studenti seznámeni s pojmem, předmětem a se základními okruhy kriminalistické taktiky, kupříkladu s kriminalistickými verzemi a logikou vyšetřování, ohledáním, prohlídkami či se zvláštními způsoby dokazování (např. rekognice a konfrontace). Přednáška na organizaci a činnost Policie ČR zařazená zhruba do poloviny semestru je vedena ze strany zkušeného policejního příslušníka, který studentům umožní také patřičný vhled do každodenní praktické činnosti služby kriminální policie a vyšetřování a vztahů uvnitř policejní soustavy. Stranou nebude ponechána ani problematika odborníků a znalců při vyšetřování či základní vhled do svébytné problematiky metodiky vyšetřování jednotlivých druhů trestných činů.
S ohledem na skutečnost, že kriminalistika nachází své uplatnění v průběhu trestního řízení (především pak v rámci řízení přípravného při prověřování a vyšetřování), je vhodnou korekvizitou pro zápis a plnění předmětu alespoň zápis předmětu Trestní právo III. (trestní právo procesní). Žádáme zdvořile studenty a studentky, aby si předmět nezapisovali bez základních znalostí z trestního procesu, s nimiž je při výuce nutně počítáno a na ně také navazováno.