Předmět je zaměřen na:
- výklad základních institutů ústavního práva ve vybraných zemích, zejména Evropy a USA,
- analýzu pramenů ústavního práva (ústavy, zákony, rozhodnutí ústavních soudů aj.)
- srovnání konkrétních příkladů z fungování ústavních vztahů a aplikace ústavních norem.
Předmět doplňuje a rozvíjí základní blok předmětů Ústavní právo I-III zejména tím, že reaguje na rozmanitosti ústavních institutů v soudobém světě a uvádí řadu příkladů i jiných ústavních řešení, než s jakými se posluchači seznamují při studiu platného ústavního práva ČR.
Úvodní obecná část při použití srovnávací metody upozorňuje na realizaci osvědčen ých ústavních modelů a na tendence jejich rozvoje, druhá část kurzu se soustřeďuje na zvláštnosti ústavního práva jednotlivých vybraných států (Francie, Itálie, Ruska, SRN, Španělska, Švýcarska, USA, Velké Británie aj.) s důrazem položeným zejména na vztahy mezi nejvyššími státními orgány.
Studium pramenů (ústavy, volební zákony, zákony o politických stranách, jednací řády parlamentů apod.) je doplňováno konkrétními příklady aplikace ústavních norem. Pozornost je věnována i aktuálním událostem významným z hlediska rozvoje ústavního práva sledovaných států.
Student absolvováním tohoto předmětu získá dovednost srovnávání ústavních institutů a jejich odlišného působení v různých ústavních systémech. Toto studentovi dále prohloubí chápání ústavních institutů vlastních ČR a důvodů jejich zakotvení v českém ústavním pořádku v podobě, v jaké byly zakotveny. Cílem předmětu je taktéž prohloubit znalosti studenta o jiných ústavních systémech, což studentovi poskytne určité předporozumění, měl-li by zájem o zahraniční stáž v některém ze států, jejichž právní řád je obsahem tohoto předmětu.