Předmět zahrnuje tato témata:
- Co jsou „mezinárodní lidská práva“ a koho zajímají? (Filozofie, politika a kritika lidských práv, dějiny mezinárodních lidských práv)
- Substantivní dimenze (zdroje práva v oblasti lidských práv: druhy, generace a hierarchie práv. Lidská práva: Mezi univerzalismem a relativismem. Interpretace smluv o lidských právech. Omezení, výjimky, odchylky.)
- Budoucnost štrasburského soudu a prosazování standardů EÚLP: úvahy o Interlaken process. Demokracie jako nástroj spravedlnosti (Vývoj právní teorie o demokracii a spravedlnosti. Vývoj rozsahu lidských práv. Mohou být lidská práva kulturní, sociální, ekonomická, individuální nebo kolektivní?)
- Hmotná práva: Nezrušitelná práva (článek 2: Právo na život, článek 3: Zákaz mučení)
- Hmotná práva: Ostatní práva (článek 5: Právo na svobodu a osobní bezpečnost, článek 6: Spravedlivý proces, právo na spravedlivý proces, občanská práva a povinnosti, článek 8–11: Obecný úvod)
- Hmotná práva: Ostatní práva (článek: 8 Ochrana soukromí, rodina, domov a korespondence, článek 9: Svoboda myšlení, svědomí a náboženství, článek 10: Svoboda projevu, článek 11 Svoboda shromažďování a sdružování).
- Obecná ustanovení ovlivňuj ící práva Úmluvy (článek 13: Právo na účinnou právní ochranu před vnitrostátním orgánem, článek 14: Zákaz diskriminace, sankce a dohled nad rozsudky soudů)
- Úmluva a EU (Vztahy mezi právními systémy: mezinárodní právo, právo Společenství a národní právo, role mezinárodního práva)
- Hmotné právo a společný trh (kolizní smlouvy v mezinárodním právu, smlouvy Společenství a lidská práva)
- Závěrečný seminář
Předmět je věnován tématu lidských práv z multidisciplinárního pohledu (zejména filozofie, sociologie a práva). Hlavním cílem předmětu je seznámit studenty s různými (soupeřícími) interpretacemi toho, co jsou lidská práva, jaký je jejich ideový základ a podoba jejich praxe. A právě na základě rozličných disciplinárních přístupů jsou pojímány základní otázky lidských práv, jakými jsou univerzálnost, právo na život, svoboda projevu a globalizace.
Předmět je koncipován tak, aby poskytl studentům široký úvod do koncepčních a právních problémů způsobených vývojem globálního režimu lidských práv, a tak jim pomohl orientovat se a promýšlet některé z komplexních otázek lidských práv v Evropě. Předmět studentům prostřednictvím pohledu na různé generace práv, jejich obsah a vzájemné vztahy a analýzu různých „funkcí“ lidských práv (ochrana, sdílení, distribuce, inkluze) poskytne elementární analýzu činnosti Evropského soudu pro lidská práva a podstatu lidských práv v Evropě.
Po absolvování předmětu budou studenti schopni:
- identifikovat různá řešení příslušných právních problémů, a kromě toho uplatňovat příslušné mezinárodní právo kvalifikovaným způsobem
- číst a rozumět mezinárodní judikatuře a identifikovat relevantní problémy v konkrétním případě
- analyzovat normy lidských práv v kontextu, tj. uplatnit ideologickou perspektivu.