Předmět zahrnuje tato témata:
- Předmět hospodářské politiky (HP), cíle, hierarchie cílů, nástroje a subjekty HP
- Systémotvorné nástroje HP
- Znaky centrálně plánovitého řízení ekonomiky
- Změna ekonomického systému a čs. transformace
- Typy koordinace ekonomiky. Typy jednotlivých hospodářských politik. Teoretická východiska HP a základní historický exkurz (koncepce protekcionistické, liberální, ordoliberalismus).
- Monetární politika. Cíle, nástroje. Institucionální zakotvení.
- Postavení centrální banky v historii a současnosti. Teorie časové nekonzistence. Monetární nástroje a jejich konkrétní používání. Monetární báze. Inflační cílení.
- Maastrichtská kritéria, ČNB a Evropská centrální banka.
- Fiskální politika. Keynesova teorie a jiný pohled na úlohu státu v ekonomice
- Nástroje fiskální politiky a jejich používání v ČR. Veřejné rozpočty a mimorozpočtové fondy. Položky příjmové a výdajové strany státního rozpočtu, funkce a možnosti použití. Použití fiskálních nástrojů ve stabilizační politice
- Hospodářské krize a možnosti jejich řešení pomocí HP.
- Použití fiskálních nástrojů v prorůstové politice a typy hospodářského růstu.
- Vnější hospodářská politika, možnosti a meze. Analýza jednotlivých položek platební bilance. Mezinárodní ekonomická integrace a úloha mezinárodních organizací.
Předmět poskytuje základní informace o hospodářské politice, kter á je chápana jako záměrná politika státu a veřejnoprávních institucí s cílem ovlivnit hospodářskou realitu. Důraz je kladem na základní klasifikaci jednotlivých typů HP, monetární, fiskální a zahraničněobchodní hospodářskou politiku v kontextu současného ekonomického vývoje v České republice. Předmět rozšiřuje znalosti získané v povinném předmětu Právo a ekonomie I o makroekonomický aplikační rozměr.
Studenti budou schopni rozpoznat jednotlivé fáze hospodářského cyklu podle makroekonomických údajů, určit cíle hospodářské politiky a identifikovat hlavní subjekty a dávat doporučení v kontextu zdůvodnění světových ekonomických škol.