Předmět zahrnuje tato témata:
- Základní charakteristika síťových sektorů
- Základy regulace a fungování hospodářské soutěže (v síťových sektorech)
- Soutěž a regulace v telekomunikačním sektoru
- Soutěž a regulace v energetickém sektoru
- Soutěž a regulace v dopravním sektoru
- Soutě ž a regulace v poštovním sektoru
Předmět je dostupný nejen studentům prezenčního magisterského programu, nýbrž i studentům Erasmus/LL.M. programu. Hlavním přínosem pro studenty je pochopení hospodářské soutěže ve specifických podmínkách síťových sektorů.
Účinná hospodářská soutěž je hlavním organizačním principem jednotného evropského trhu, ale některé klíčové sektory dodnes nefungují a nemohou zatím fungovat bez regulace. Vzhledem k tomu, že velké evropské podniky (a společnosti působící v síťových sektorech jsou nadnárodní podniky) působí po celé Evropě, je důležité, aby studenti pochopili pravidla hospodářské soutěže a regulace nejen v národním, ale i v evropském kontextu. Kurz si klade za cíl vysvětlit kontext a odchylky českého soutěžního práva v evropském kontextu, a to i za využití srovnání s vybranými právními řády. Jako referenční národní právní řády byl vybrán jeden, který je starým členským státem EU, a jeden, který má obdobné právněpolitické pozadí jako ČR. Předmět není zaměřen pouze na právní úpravu, nýbrž důraz je kladen zejména na rozhodovací praxi a práci s právními prameny. To pak doplňuje ekonomický kontext hospodářské soutěže, když předmět poskytuje studentům i základy soutěžní ekonomie na pozadí síťových sektorů.
Po absolvování kurzu se studenti vyznají v národních a evropských hmotněprávních pravidlech hospodářské soutěže, které budou moci kriticky posoudit. Budou také znát základní principy a fungování regulace trhu, a hlavní rozdíly v právní praxi jednotlivých orgánů, dohlížejících na dodržování hospodářské soutěže (jak regulátorů, tak soutěžních úřadů a příslušných soudů).