Předmět zahrnuje tato témata:
- Systém práva duševního vlastnictví.
- Základní pojmy autorského práva, základy smluvního práva, speciální otázky smluvního práva, zaměstnanecká autorská díla.
- Počítačové programy a databáze. Informační systémy.
- Práva související. Audiovize.
- Kolektivní správa.
- Průmyslová práva
- Nároky z porušení včetně judikatury.
- Evropské právo duševního vlastnictví včetně judikatury SD EU.
- Mezinárodní právo duševního vlastnictví.
- Legislativní výhled.
Předmět Právo duševního vlastnictví I tvoří z hlediska svého obsahu celek s obecně povinně volitelným předmětem Právo duševního vlastnictví II.
Účelem předmětu je podat studentům komplexní výklad o právu duševního vlastnictví v systému soukromého práva, seznámit je se základy oboru a návazně i s aktuální problematikou v kontextu fenoménu informační společnosti. Obsahem budou jak práva autorská, tak práva průmyslová. Smluvní i mimosmluvní instituty užití. Odpovědnost za neoprávněné užití. Česká úprava, evropské právo i mezinárodní právo, jakož i judikatura.
Cílem tohoto předmětu je seznámit studenty se základními instituty práv k duševnímu vlastnictví. Tento dynamicky se rozvíjející obor nabývá na významu spolu s celosvětovým rozvojem informační společnosti, která klade zvý šené nároky na ochranu výsledků tvůrčí činnosti člověka. Studenti tohoto obecně povinně volitelného předmětu tak mají získat základní orientaci v právech autorských, jakož i v právech průmyslových. Důraz bude kladen zejména na národní legislativu, jakož i na ucelený přehled norem práva evropského souvisejících s daným oborem.
Předmět se zabývá systémem práv k tzv. „nehmotným statkům". Látka je zaměřena na definování obecných pojmů (respektive institutů) oboru – např.: dílo, druhy děl, vznik autorského práva, subjektivní autorská práva, trvání autorského práva apod. Podstatnou částí je také užití díla a licenční smlouva v autorském právu. Dalšími instituty, k nimž přednášející dospějí, jsou mimosmluvní instituty užití díla, díla vytvořená ke splnění povinností vyplývajících z pracovního poměru, doba trvání autorských práv, volná díla, práva související s právem autorským (práva výkonných umělců, práva výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů, rozhlasoví a televizní vysílatelé atd.). Podstatnou součástí látky bude také část věnovaná kolektivní správě práv. Látka nebude přednášena pouze se zaměřením na tuzemskou legislativu, ale dojde také na oblast mezinárodního autorského práva (mezinárodní úmluvy, směrnice Evropské unie).
Z práv průmyslových bude materie zaměřena především na práva na označení, na patentové právo a na jiná průmyslová práva k výsledkům tvůrčí činnosti. Stejně jako pro oblast práv autorských a práv s autorským právem souvisejících, i u práv průmyslových bude vyložena látka týkající se práva mezinárodního.