Předmět Právo duševního vlastnictví II zahrnuje tato témata:
- Autorská práva v prostředí internetu
- Patentovatelnost
- Soudní ochrana průmyslových práv k tvůrčím výsledkům
- Internet a ochrana práv duševního vlastnictví
- Srovnání angloamerického a kontinentálního pojetí autorských práv
- Soudní ochrana průmyslových práv k tvůrčím výsledkům
Předmět Právo duševního vlastnictví II tvoří z hlediska svého obsahu celek s předmětem Právo duševního vlastnictví I.
Cílem výuky je podat posluchačům ucelený přehled o aktuálním dění v autorském a průmyslovém právu nejen u nás, ale i v celosvětovém kontextu. Jednotlivé přednášky pak informují studenty o vývoji autorských a průmyslových práv v souvislostech informační společnosti, jejíž překotný vývoj zásadním způsobem ovlivňuje i obor autorských práv. Každá přednáška se zaměřuje na určitý fenomén a jako taková je svébytnou výpovědí o stavu autorských práv v určitých konkrétních souvislostech (např. kolektivní správa autorských práv v informační společnosti, mezinárodní úmluvy na poli autorských práv, autorské právo a internet, právní ochrana databází apod.). Přednášky jsou často sumarizací dlouhodobých teoretických a praktických zkušeností přednášejících v kombinaci s těmi nejaktuálnějšími událostmi, které jsou často reflektovány teprve v časopiseckých článcích.
Úloha autorského práva při ochraně duševního vlastnictví vznikajícího a užívaného v informační společnosti, jeho meze a možnosti jsou hlavními tématy tohoto předmětu. Výuka se zaměří také na tradiční způsoby užití v novém prostředí, bude informovat o internetu jako prostředku kvantitativně a kvalitativně nového zpřístupňování děl veřejnosti, o počítačových programech (software) jako prostředku komunikace, nástroji tvorby, formy vyjádření děl a předmětu ochrany. Část přednášek bude také cílena na podání informací o autorském právu a Evropské unii, o kontinentálním a copyrightovém systému ochrany, stejně tak dojde ke srovnání právní úpravy některých sousedních států.
Z průmyslových práv se přednášející budou soustředit na nové jevy v ochraně průmyslového vlastnictví, na základní změny v patentovém právu, na ochranu biotechnologických vynálezů a předmětů genetického inženýrství. Tématem bude také spekulativní nakládání s ochrannými známkami a potírání výrobkového pirátství a obchodu s padělaným zbožím.