V rámci předmětu je pozornost věnována těmto tématům:
- Lidská práva a právo lidských práv. Historický vývoj ochrany lidských práv. Typologie lidských práv. Lidská práva a lidské povinnosti.
- Univerzální systém ochrany lidských práv – instrumenty. Charta OSN, Listina lidských práv, jednotlivé smlouvy.
- Univerzální systém ochrany lidských práv – orgány. Rada OSN pro lidská práva, smluvní výbory, Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.
- Univerzální systém ochrany lidských práv – nástroje. Zprávy, stížnosti, univerzální periodický přezkum.
- Regionální systémy – Evropa. Systémy Rady Evropy, Evropské unie, KBSE/OBSE.
- Regionální systémy – Amerika. Organizace amerických států a Mezi-americká komise a soud pro lidská práva. Afrika. Africká unie a Africká komise a soud práv člověka a národů.
- Implementace lidských práv na národní úrovni. Modely implementace. Rozd íly dle typu pramenů smlouvy. Role národních soudů. Vynucování rozhodnutí mezinárodních (kvazi)soudních orgánů. Implementace lidských práv v ČR.
- Univerzalita lidských práv. Západní kulturní relativismus. Diskuse o asijských hodnotách. Lidská práva a islám.
- Lidská práva a nestátní aktéři. Nadnárodní obchodní společnosti a lidská práva. Nevládní organizace a lidská práva.
- Lidská práva v krizových situacích. Aplikace lidských práv za ozbrojených konfliktů. Institut derogace. Dilema lidská práva vs. bezpečnost.
- Výuka lidských práv
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními aspekty mezinárodněprávní ochrany lidských práv. Předmět se zaměřuje na obecné otázky konceptu lidských práv, podrobně rozebírá univerzální systém ochrany lidských práv, stručněji se dotýká systémů regionálních a v závěru věnuje pozornost několika aktuálním tématům práva lidských práv (lidská práva a nestátní aktéři, lidská práva v krizových situacích, výuka lidských práv).
Po absolvování předmětu by studenti měli být schopni orientovat se v hlavních mezinárodních systémech ochrany lidských práv.