Předmět zahrnuje tato témata:
- Úvod; státní zastupitelství jako soustava úřadů státu, určených k zastupování státu při ochraně veřejného zájmu; trestní a netrestní působnost státního zastupitelství, právní prameny.
- Občanské soudní řízení X zvláštní řízení soudní; právní prameny; rozdíly a podobnosti; zásada materiální pravdy X zásada formální pravdy; důkazní břemena; vyšetřovací úloha soudu.
- Právo vstoupit do zahájeného řízení X právo podat návrh na zahájení řízení
- Řízení ve věcech péče soudu o nezletilé.
- Řízení ve věci ochrany proti domácímu násilí, jiné formy ochrany proti domácímu násilí, problematika domácího násilí.
- Řízení o svéprávnosti, hmotněprávní aspekty svéprávnosti.
- Řízení o prohlášení za mrtvého, hmotněprávní aspekty prohlášení za mrtvého.
- Řízení ve věcech vyslovení přípustnosti převzetí nebo držení v ústavu zdravotnické péče nebo vyslovení nepřípustnosti držení v zařízení sociálních služeb, hmotněprávní aspekty problematiky držení osoby v ústavu zdravotnické péče proti její vůli, rozdíly mezi civilní detencí, ochranným léčením a detencí podle trestního zákon íku.
- Řízení o určení data smrti.
- Řízení ve věcech osvojení, hmotněprávní aspekty osvojení.
- Řízení o umoření listin.
- Řízení o některých otázkách týkajících se právnických osob.
- Další netrestní působnost státního zastupitelství (dozor nad dodržováním právních předpisů v místech, kde se vykonává vazba, trest odnětí svobody, ochranné léčení, zabezpečovací detence, ochranná nebo ústavní výchova, a v jiných místech, kde je podle zákonného oprávnění omezována osobní svoboda, zrušení obchodní korporace s likvidací, žaloba ve veřejném zájmu, insolvenční řízení apod.)
Veřejný ochránce práv a jeho působnost k ochraně osob před jednáním úřadů a dalších institucí s důrazem na zařízení, v nichž se vykonává vazba, trest odnětí svobody, ochranná nebo ústavní výchova, ochranné léčení a zabezpečovací detence, a to včetně zpráv veřejného ochránce práv o této činnosti.
Navrhovaný předmět je rozvíjejícím předmětem k základní povinné výuce občanského práva procesního.
Předmět si klade za cíl prohloubit u studentů znalost týkající se méně známé úlohy státního zastupitelství související s civilní problematikou. Výuka se bude věnovat obecně úloze státního zastupitelství, která je upravena článkem 80 odstavcem 1 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších předpisů a § 1 až § 5 zákona č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, ve znění pozdějších předpisů, a to s důrazem na civilní působnost státního zastupitelství.
Výuka se dále bude věnovat konkrétním civilním řízením, do kterých státní zastupitelství může vstoupit, anebo podat návrh na jejich zahájení (srov. ust. § 8 zákona č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních, ve znění pozdějších předpisů).
Výuka by měla kombinovat teorii a praxi, kdy studenti by měli být jednak seznámeni s teorií týkající se fungování státního zastupitelství, s úlohou státního zastupitelství ve zvláštních řízeních soudních, ale i s obsahem jednotlivých zvláštních řízení soudních, ve kterých státní zastupitelství vystupuje. Předmět by pak měl kombinovat teoretický výklad s náslechy u konkrétních řízení a diskusi s odborníky.
Okrajově by se předmět měl věnovat i další netrestní působnosti státního zastupitelství (určení nezákonnosti stávky a výluky, určení neplatnosti smlouvy o převodu vlastnictví v případech, kdy při jejím uzavírání nebyla respektována ustanovení omezující volnost jejich účastníků, uložení opatření podle § 90 zákona č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a o změně některých zákonů (zákon o soudnictví ve věcech mládeže), ve znění pozdějších předpisů, dozor nad dodržováním právních předpisů v místech, kde se vykonává vazba, trest odnětí svobody, ochranné léčení, zabezpečovací detence, ochranná nebo ústavní výchova, a v jiných místech, kde je podle zákonného oprávnění omezována osobní svoboda, zrušení obchodní korporace s likvidací, žaloba ve veřejném zájmu, insolvenční řízení apod.).
Část seminární výuky bude nahrazena buď společnou návštěvou soudu, anebo samostatnou úlohou pro studenty určitá soudní řízení jako veřejnost navštívit a následně o nich přednést v hodině referát.
Cílem předmětu je prohloubit znalosti jednak ve vztahu k obecným tématům občanského právo hmotného, kdy jednotlivá řízení úzce souvisí se svéprávností člověka, prohlášením za mrtvého či ochranou jeho přirozených práv za situace, kdy je nutná hospitalizace pacienta bez jeho souhlasu. Dalším cílem je zasadit uvedenou hmotněprávní problematiku do problematiky procesního práva. Nakonec je cílem obě zmíněné úlohy propojit právě skrze státní zastupitelství.
Prakticky se první dvě přednášky budou věnovat teorii daného předmětu a následující přednášky pak konkrétním řízením v rovině teorie i praxe, a to včetně přiléhající hmotněprávní problematiky, kdy do výuky v některých případech může být přizván specialista na dané téma k diskusi (například státní zástupce MSZ v Praze vykonávající dozor dodržování právních předpisů při výkonu vazby a trestu odnětí svobody či státní zástupce vykonávající dozor při výkonu ústavní výchovy, lékař pracující na pavilonu neklidu PNB apod.) nebo bude seminární výuka nahrazena společnou návštěvou soudního jednání či jiného soudního roku nebo bude výuka rozdělena na teoretický přednes ke konkrétní problematice (například omezení svéprávnosti, otázka svéprávnosti, důvody omezení, proces omezení apod.) a následně bude doplněna o konkrétní referát studentů, kteří jako veřejnost takové řízení navštíví.