Charles Explorer logo
🇨🇿

Lidská práva v evropském ústavním systému II – Jean Monnet Module

Předmět na Právnická fakulta |
HOPV0239

Sylabus

Program seminářů bude studentům sdělen prostřednictvím IS před zápisem předmětů. Studenti se zapisují prostřednictvím následujícího formuláře: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeQJcU1b4j8kWLdlcdSPZjj4SlMLCvv_LtdlmJ2LLSq7cv0Jw/viewform. Zápis je možný od soboty 10.2.2024 a o výsledcích zápisu se studenti dozví před začátkem regulérního zápisu ostatních předmětů. Předmět je vyučován v českém a anglickém jazyce a od studentů je požadována základní znalost ústavního práva, evropského práva a státovědy. Vyučované téma je koncipováno jako dvoj-semestrální, tj. výuka v předmětu Lidská práva v evropském ústavním systému II. navazuje na znalosti, které student získá v rámci kurzu Lidská práva v evropském ústavním systému I. Ačkoliv není absolvování prvního (podzimního) semestru stanoveno jako prerekvizita, je doporučeno.

Syllabus of the Course Human Rights in European Constitutional Order II.

Jean Monnet Module 2024/2025, summer semester   18. March – 12:00 – Helena Hofmannová (PF UK) – room No. č. 38 – Intersectionality and Multiple Discrimination in EU Law and Strasbourg Case-law 26. March – 10:00 – Karel Řepa (PF UK) – room No. č. 38 – Equality in Relation to LGBT+ Persons in EU Law and Strasbourg Case-law   8. April – 12:00  – Darinka Piquani (Leiden Uni) – room No. 412 – Understanding the Concept of National Identity in the EU Law in the Context of Protection of Minority Languages I. 9. April – 10:00 – Darinka Piquani – room No. 38 (Leiden Uni) – Understanding the Concept of National Identity in the EU Law in the Context of Protection of Minority Languages II.   15. April – 12:00 – Moritz Jesse (Leiden Uni) – room No. 412 – Non-Discrimination and Equal Treatment as Principles of EU Law 16. April – 10:00 – Moritz Jesse (Leiden Uni) – room No. 412 – How to Discriminate against a Migrant? Legal Questions of Equality and Differential Treatment   23. April – 12:00 – Sasa Gajin (University of Belgrade) – room No. 38 – Single Origin of Equal Liberty:  Understanding Human Rights and Prohibition Of Discrimination from Philosophical And Legal Perspectives I. 24. April – 10:00 – Sasa Gajin (University of Belgrade) – room No. 117 – Single Origin of Equal Liberty:  Understanding Human Rights and Prohibition Of Discrimination from Philosophical And Legal Perspectives II.   29. April – 12:00 – Christopher McCrudden (Michigan Uni) – room No. 38 – Human Dignity in Theory, in Practice, and in Law I. 30. April – 10:00 – Christopher McCrudden (Michigan Uni) – room No. 38 – Human Dignity in Theory, in Practice, and in Law II.   6. May – 12:00 – civil society gathering - room No. 38 7. May – 10:00 – civil society gathering – room No. 38    

Anotace

Předmět Lidská práva v evropském ústavním systému II. je tematicky zaměřen na fungování konceptu ochrany lidských práv v teorii a praxi evropského konstitucionalismu. Pozornost bude věnována především současnému vývoji evropských lidskoprávních standardů v kontextu vybraných aktuálních problémů ochrany jednotlivých lidských práv, a to zejm. ve vztahu k tzv. zranitelným skupinám osob, jako jsou LGBT+ osoby, migrující osoby, etnické menšiny či náboženské menšiny. Studenti tak dostanou možnost dále rozvíjet své znalosti a dovednosti získané v rámci předmětu Lidská práva v evropském ústavním systému I., který poskytl institucionální a procesní pohled na ochranu lidských práv EU. Mohou tak v konkrétních kontextech využít získané znalosti o fungování Listiny základních práv Evropské unie, jakož i o roli jednotlivých orgánů EU, zejm. Soudního dvora Evropské unie, při ochraně lidských práv.

Předmět vznikl v rámci prestižního mezinárodního projektu EU s názvem Jean Monnet Module, který Právnická fakulta Univerzity Karlovy získala vůbec poprvé ve své historii, a to v roce 2023. Jeho smyslem je mimo jiné podporovat excelenci ve výuce a výzkumu v oblasti studií Evropské unie, a to napříč členskými státy. Studenti tak mají unikátní příležitost participovat na výuce v rámci pedagogického týmu, který tvoří též významné mezinárodně uznávané osobnosti právní vědy jako je prof. Christopher McCrudden, prof. Moritz Jesse, prof. Darinka Piqani a prof. Saša Gajin.

Forma výuky je strukturována takovým způsobem, aby klasický výklad byl pouze základem pro další aktivitu studentů a pedagogů. Výuka má za cíl poskytnout prostor pro odbornou diskuzi aktuálních problémů spojených s ochranou lidských práv v kontextu EU, a to na půdorysu relevantních odborných texů a právních aktů. Výuka tedy bude vedena způsobem, který umožní rozvíjet nejdůležitější právní kompetence a dovednosti. Jedná se především o schopnost identifikovat základní problémy daného segmentu právního diskursu, pracovat s relevantními prameny, analyzovat strukturu konkrétního problému a nabídnout jeho řešení na základě konstrukce kritických argumentů. Diskuze bude též doprovázena průběžným psaním eseje, která je jednou z kontrol studia. S ohledem na výše uvedené je kurz určen především zájemcům o danou problematiku, kteří jsou schopni a ochotni aktivní participace na výuce.