Předmět Obchodně právní praktikum zahrnuje tato témata (témata nejsou uvedena chronologicky, některá se v průběhu výuky prolínají – např. příprava smlouvy a zakladatelské právní jednání či zástupci podnikatele a právní rozbor):
1. Právní rozbor – zpracování a jeho prezentace
2. Příprava smlouvy - návrh, připomínky, vyjednávání
3. Zástupci podnikatele
4. Zakladatelské právní jednání
5. Společnické dohody. Akcionářské dohody
6. Postavení členů volených orgánů. Péče řádného hospodáře
7. Konflikty v obchodní korporaci Konkrétní zaměření jednotlivých hodin bude upřesněno před začátkem výuky a zveřejněno v SIS. V průběhu let se může zaměření témat měnit, např. může být věnována pozornost problematice nakládání s podílem či koncernovým vztahům apod. Konkrétní obchodněprávní témata jen slouží jako prostředek pro prohloubení dovedností (rešerše, analýzy, přípravy smluvní dokumentace, právního podání).
Pro zapsání předmětu Obchodně právní praktikum je vhodné, aby student měl absolvován předmět Obchodní právo III, Občanské právo hmotné IV. a Občanské právo procesní III. Výhodou je zapsán í předmětu Výjezdní seminář z obchodního práva.
Předmět Obchodně právní praktikum patří mezi dovednostní povinně volitelné předměty.
Předmět Obchodně právní praktikum je vyučován jednou za dva roky v zimním semestru akademického roku, který začíná na podzim sudého kalendářního roku.
Opakovaný zápis předmětu Obchodně právní praktikum není možný.
Počet studentů je omezen na 20. Nadlimitní zápis není možný. Důvodem omezeného počtu studentů je snaha o vytvoření dostatečného prostoru pro individuální přístup ke studentům, zejména při rozboru a hodnocení jimi vypracovaných úkolů.
Zápis do předmětu probíhá mimo SIS. Podmínkou zápisu do předmětu je úspěšné zvládnutí písemného testu na první hodině. Účast na testu je volná, předběžné přihlášení se nevyžaduje. Test je zaměřen na prověření znalostí a dovedností z obchodního práva (obecné části obchodního práva, práva obchodních korporací a závazkového práva s účastí podnikatele). Test se uskuteční v jediném termínu. Pro test je stanoven časový limit 70 minut. Test obsahuje deset příkladů, přičemž student vybírá jednu či více z možných správných odpovědí a doplňuje paragrafy, na základě jejichž aplikace zvolenou variantu vybral. Při testu může student používat vlastní text právních předpisů (občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, rejstříkový zákon). Za každý příklad lze získat dva body: jeden za vybrání všech správných odpovědí, druhý za správné označení aplikovaných zákonných ustanovení (jednoho až tří). Neoznačí-li student všechny správné odpovědi, bod za správně označená zákonná ustanovení se neuděluje. Do předmětu budou zapsáni studenti s nejlepšími výsledky, minimálně však se 6 body, do naplnění kapacity předmětu.
Charakteristika předmětu. Předmět je určen pro studenty s hlubším zájmem o obchodní právo, především o právo obchodních korporací. Poznatky z tohoto předmětu studenti využijí zejména v případě, že budou pracovat jako advokáti, podnikoví právníci, notáři nebo soudci. Výuka je zaměřena na rozvíjení již nabytých znalostí a dovedností studentů v oblasti obchodního práva.
Předmět rozvíjí schopnost studentů prakticky propojit nabyté znalosti, jejich schopnost právo interpretovat a aplikovat, zejména pak schopnost interpretovat právní dokumenty (např. soudní rozhodnutí či smlouvu), právně argumentovat (např. při zpracování připomínek ke smlouvě, vyjádření k žalobě apod.) a schopnost správně stylizovat právní dokumenty. Cílem předmětu je prohloubit u studentů práci se zdroji, kritické myšlení, přesvědčivost argumentace a preciznost vyjadřování.
Průběh výuky vyžaduje aktivní účast studentů. Studenti se na jednotlivé hodiny průběžně připravují podle zadání vyučujících. Studenti během semestru samostatně vypracují 4 práce – zadání se každoročně obměňují. Studenti vypracovávají např. právní rozbor soudního rozhodnutí, právní rozbor dosud neřešené právní otázky, právní rozbor stanov či obchodní smlouvy, připomínky ke smlouvě, návrh na mimosoudní vyřešení sporu, žalobu či vyjádření k ní. Práce zpracovávají studenti doma, poslední práci (návrh na mimosoudní vyřešení sporu, žaloba, vyjádření k návrhu či žalobě) vypracovávají studenti ve dvojicích, případně trojicích. Některé práce ústně prezentují na hodině. V posledním měsíci výuky proběhne cvičný soudní proces anebo vyjednávání o mimosoudním řešení sporu.