01. Úvodní výklad k pojmu práv dítěte a jejich ochrany. Historický vývoj právní ochrany dítěte ve světle mezinárodních dokumentů - od dvacátých let minulého století až po dnešek.
Zejména též orientace na právní dokumenty této povahy, které byly přijaty OSN, EU, jejich právní význam a závaznost. Charakteristika jednotlivých skupin (druhů) dětských práv podle Úmluvy o právech dítěte. 02.
Kdo jsou rodiče dítěte, výklad problematiky mateřství, tj. zákonné úpravy postavení matky dítěte a právní problematika s tím související. Určení otcovství - klasický postup zákonodárce - jeho klady, některé nové sociální jevy související s neuzavíráním manželství, ani tehdy, když se z partnerského vztahu narodilo dítě.
Problematika určení otcovství souhlasným prohlášením (včetně tzv. fingovaného otcovství v souvislosti s cizím státním občanstvím). Uplatnění expertizy DNA při určování otcovství (právní i sociální důsledky).
Popření otcovství. 03. Česká úprava asistované reprodukce a otázky s ní související. Právo znát svůj genetický původ jako jedno ze základních lidských práv (potřeba znemožnit apriorní vyloučení).
Výklad pojmů "anonymní porod" a "utajený porod". Praxe tzv. baby-boxů. 04.
Problematika osvojení - podrobný výklad, též o účasti orgánů soc. právní ochrany, event. osob pověřených. Pozitiva osvojení, ale též jeho některá negativa a zklamání.
Vývoj osvojení v české legislativě i ve světě /Evropa/. Osvojení se někdy stává příležitostí nezákonných praktik a manipulací s dětmi.
Je možný prodej dítěte za účelem osvojení? Získání dítěte do osvojení - příležitost ke korupci. Osvojení dítěte cizince či cizincem.
Vznik osvojení, druhy osvojení, právní následky osvojení, event. jeho zrušení soudním rozhodnutím. 05. Povinnosti a práva rodiče a dětí.
Problematika nesení povinností a práv a jejich výkonu. Povaha povinností a práv rodičů a dětí.
Druhy povinností a práv: povinnosti a práva patřící do rámce rodičovské odpovědnosti, povinnosti a práva stojící mimo rodičovskou odpovědnost. Jak se projevuje ochrana dítěte v této právní oblasti.
Jednotlivé povinnosti a práva patřící do rámce r.o. Výkon rodičovských práv, pokud rodiče dítěte spolu nežijí "Well-being of the child".
Jaké zde mohou nastávat situace; nesezdaní partneři a rozklad jejich vztahu, rozvod manželství a úprava práv a povinností rodičů pro dobu po rozvodu. Clausula rebus sic stantibus - její podstata a význam.
Význam rodinné mediace. Intervence státního orgánu do výkonu rodičovských práv a povinností. 06.
Náhradní péče o dítě. Péče o právní věci dítěte, péče o osobu dítěte.
Obecný přehled. ZoSPOD - některé důležité instituty (pověřená osoba, zprostředkování, vyhledávání, příprava atp.).
Poručenství a opatrovnictví. 07. Individuální péče o dítě.
Pěstounská péče a contrario osvojení. Pěstounská péče - druhy, obsah (práva a povinnosti), zánik.
Svěření dítěte do péče jiné osoby. 08. Teoretický obraz a praktické problémy společenského a rodinného institutu náhradní péče o dítě.
Skutečnost a mýty - realistický pohled. Současný reálný pohled na počty dětí umisťovaných mimo rodinu.
Kritika ústavní péče - v čem je odůvodněná a v čem je naopak "účelová", skrývající zcela nereálný pohled. Pravda a šíření nepravdy v oblasti náhradní péče ve světle dlouhodobých výzkumů praxe. 09.
Ochrana osobnosti dítěte. Jednotlivá osobnostní práva.
Právní postavení (status) dítěte. 10. Přehled teoretické a praktické problematiky vyživovací povinnosti rodičů k dětem.
Zejména problematika určení výše výživného, vymáhání výživného. Ochrana nezletilého v oblasti plnění vyživovací povinnosti.
Výběrový předmět vykládá komplexně problematiku právního postavení dítěte. Základem jsou přitom principy Úmluvy o právech dítěte.
Výklad je zaměřen především na problematiku soukromoprávní (rodinné právo jako součást práva občanského, jakož i obecné občanské právo, pokud jde o ochranu osobnosti dítěte); pokud jde o veřejnoprávní souvislosti, zabývá se sociálně-právní ochranou dětí a její reflexí v právní a společenské praxi.