Evropské mezinárodní právo soukromé prohlubuje výuku základního předmětu mezinárodního práva soukromého a výklad jeho teorie. Na území členských států EU platí vedle národního práva členského státu také právní předpisy Evropské unie.
Přitom platí, že dojde-li při použití právního předpisu členského státu ke střetu výsledku tohoto použití s výsledkem použití práva EU, má přednost použití právního předpisu EU. To se týká i právních předpisů mezinárodního práva soukromého.
Předmět pojednává o formálních pramenech právních předpisů EU, a) které jsou obecně závaznými a na území členských států bezprostředně platnými předpisy mezinárodního práva soukromého, popřípadě kterým i jinak je třeba dát přednost, jestliže výsledek jejich použití je v rozporu s výsledkem použití předpisu mezinárodního práva soukromého členského státu a právního řádu na jeho základě použitelného, a b) které zakládají povinnost členských států úpravou svých národních právních předpisů dosáhnout a zajistit výsledek, který je těmito předpisy Evropské unie sledován. Cílem je uspořádat tyto předpisy do přehledného systému, který umožní orientaci v nich, a podat výklad jednotlivých právních předpisů, včetně mezinárodních smluv mezi členskými státy EU, obsahujících normy mezinárodního práva soukromého, které mají zvláštní význam pro právní praxi, a u ostatních stručný výklad potřebný pro informaci o jejich obsahu a významu.