1. Instituce a společenský blahobyt 1. Dlouhodobý hospodářský růst: fakta 2. Ekonomické mechanismy hospodářsk ého růstu 3. Vlastnická práva 4. Inkluzivní a extraktivní instituce 5. Právní rodiny a hypotéza efektivnosti common law. 2.
Koncepty efektivnosti a jejich aplikace 1. Vzácnost a plýtvání. 2. Efektivnost 3. Pareto efektivost 4. Kaldor-Hicksovo kritérium. 5. Analýza nákladů a výnosů. 6. Konsekvencialismus 7. Aplikace: vyvlastnění 3. Hodnocení dopadů právních regulací (RIA) 1. Metody vyhodnocní dopadů právních regulací 2. Cost-benefit analýza 3. Analýza ex-ante a ex-post 4. Empirické vyhodnocení: pojem "counterfactual" 5. Empirické vyhodnocení: přirozené experimenty a terénní experimenty 5. Příklady dobré a špatné praxe 4.
Coaseho teorém a transakční náklady 1. Problém externalit 2. Coaseho teorém 3. Transakční náklady 4. Implikace Coaseho teorému a transakčních nákladů pro efektivnost právní regulace 5. Vlastnictví 1. Přínosy a náklady vlastnických práv. 2. Vlastnictví jako svazek oprávnění. 3. Limity vlastnictví. 4. Ustavení a verifikace vlastnictví. 5. Ochrana vlastnictví a nápravná opatření při narušení vlastnictví. 6.
Smluvní vztahy 1. Teorie vyjednávání a smluvní vztahy. 2. Oportunistické chování a vynutitelnost smluvních závazků. 3. Neúplné kontrakty, defaultní pravidla a vyplňování mezer. 4. Motivace k plnění či porušení smlouvy v závislosti na nápravných opatřeních. 5. Asymetrické informace ve smlouvách: neplatnost, informační povinnost 6. Smlouvy a alokace rizika 7. Odpovědnost za škodu 1. Ekonomická teorie odpovědnosti za škodu. 2. Minimalizace společenských nákladů. 3. Jednostranné nehody: Objektivní a subjektivní odpovědnost, nedbalost, Handovo pravidlo 4. Dvoustranné nehody. 5. Odpovědnost za škodu na zdraví a životě. 6. Hodnota statistického života. 8.
Ekonomie soudního procesu 1. Soukromé a společenské náklady soudního sporu 2. Motivace účastníků soudního procesu 3. Mimosoudní vyrovnání 9. Ekonomie kriminality 1. Ekonomický model nelegálního jednání. 2. Ekonomická teorie optimální trestní politiky. 10.
Firma a finance 1. Hodnota peněz v čase, úrok. 2. Cena aktiva (akcie, firma, budova) je současná hodnota budoucích finančních toků. 3. Finanční trhy a jejich funkce 11. Asymetrické informace, problém pána a správce 1. Asymetrické informace 2. Problém pána a správce (zmocnění): morální hazard 3. Aplikace: korupce 4. Aplikace: oddělení vlastnictví od managementu v korporaci
Anotace TNH II
Právo lze nazírat jako systém institucí sloužící k ovlivnění jednání a interakce jednotlivců. Jeho hlavním cílem je vyváření podmínek pro dobrovolnou kooperaci a prostoru pro usilování o vlastní štěstí, při minimalizaci negativních dopadů na zbytek společnosti. Stručně, právo by mělo mít dobré společenské konsekvence. Ekonomie je věda, jež studuje lidské jednání, interakce jednotlivců a skupin a jejich společenské důsledky. Ekonomie je tedy přirozeným nástrojem pro analýzu právních norem a jejich společenských dopadů.
Tento předmět staví na předchozím předmětu Teorie národního hospodářství I; základní principy a nástroje ekonomie aplikuje na studium právního systému. Právní instituce nastavují omezení a podněty, v jejich rámci probíhá lidská aktivita. Ekonomická analýza bude využita pro osvětlení oblastí práva jako vlastnictví, odpovědnost za škodu, smluvní právo a trestní právo. Ekonomie poskytuje jednotný rámec propojující tyto zdánlivě oddělené právní oblasti a umožní tak lépe porozumět jejich společným aspektům. V předmětu bude kladen důraz na pochopení toho, jak rozdílné právní normy ovlivňují lidské chování a fungování trhů, a zda mají pozitivní nebo negativní vliv na blahobyt společnosti.
Absolvováním předmětu by studenti měli získat:
- Schopnost rozeznat ekonomické aspekty v právních problémech a aplikovat základní principy ekonomie pro jejich analýzu.
- Schopnost produkovat smysluplné predikce ohledně dopadů právních norem na lidské jednání a fungování trhů.
- Schopnost zhodnotit právní normy z hlediska ekonomické efektivnosti.