1. Úvod do předmětu (předmět a úloha logiky, druhy logiky, stručný nástin vývoje logického myšlení, základní principy klasické logiky, logika v právním myšlení)
2. Logická sémiotika (jazyk – pojem a jeho dělení; logická syntax - základní syntaktické kategorie jazykových výrazů – názvy, věty, funktory, operátory)
3. Názvy a definice (vztahy mezi denotacemi názvů, mnohoznačnost přirozeného jazyka, definice, klasifikace a explikace)
4. Výroky a výroková logika (výrok, výroková forma, pravdivostní hodnota, teorie pravdy, klasifikace výroků, logické spojky)
5. Výroková logika II. (tautologie, tzv. zkrácená 0,1 metoda a její varianty, přímý důkaz a důkaz sporem, logická pravidla)
6. Logika otázek a odpovědí (struktura a dělení otázek vč. otázek kapciózních a sugestivních)
7. Logický čtverec v modální, deontické a predikátové logice
8. Predikátová logika I. (S-P výroky a jejich dělení; přímé usuzování, transformace, kategorický sylogismus – struktura, pravidla)
9. Predikátová logika II. (odvozování v predikátové logice)
10. Usuzování a odůvodňování tvrzení
11. Neformální logika. Eristika (kvaziargumentace, chybné argumentace)
Předmět je zaměřen na aplikaci poznatků formální logiky v právním myšlení. Největší pozornost je věnována postupům aristotelovské logiky v právu, z modálních logik se probírá logika normativních vět.
Dále jsou rozebrány pro právníky významné otázky, které navazují na formálně logické postupy, avšak mají svůj specifický právní charakter. Jde zejména o problematiku právní terminologie, teorii právní argumentace, teorii otázek a odpovědí a o význam logiky v metodologii právní vědy.