Charles Explorer logo
🇬🇧

Introduction to Social Policy

Class at Faculty of Law |
HP0731

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Předmět je doporučen jako doplňková forma studia pro studenty skládající zkoušku z pracovního práva, případně z práva sociálního zabezpečení. Absolventi kurzu získají teoretické a praktické znalosti, které jim pomohou při hlubší orientaci v těchto předmětech.

 Zimní semestr 2021/2022 m. č. 300, od 12:00 hod.  

Program a personální zabezpečení výuky: 1.      Obecná východiska, pojetí a členění sociální politiky (doc. Štefko, 11.10.2021) 2.      Historické zdroje a počátky novodobé sociální politiky (JUDr. Kotous, 18.10.) 3.      Základní rysy a priority sociální politiky v ČR po roce 1918 a 1948 (PhDr. Munková, 25.10.) 4.      Česká škola sociální politiky (JUDr. Kotous, 1.11.) 5.      Vývoj sociální politiky v ČR po roce 1989 (PhDr. Munková, 8.11.) 6.      Základní aspekty rodinné, bytové, zdravotní a vzdělávací politiky v ČR (PhDr. Munková, 15.11.) 7.      Církev a sociální politika (JUDr. Kotous, 22.11.) 8.      Sociální politika a zaměstnanost (Mgr. Stonjek, 29.11.) 9.      Zajištění bezpečnosti a zdraví zaměstnanců (doc. Štefko, 6.12.) 10.  Vybraná sociální práva v současné Evropě (doc. Štefko, 13.12.) 11.  Opakování a příprava na test (doc. Štefko, 20.12.)  

Možnost změny programu dle časových možností vyučujících vyhrazena. V případě zhoršení epidemiologické situace bude přistoupeno k online výuce.        

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Úvod do sociální politiky seznamuje posluchače právnické fakulty s celkovým pojetím, pojmy a přístupy sociální politiky, jejími nástroji a základními principy. Historické zdroje novodobé sociální politiky jsou poukazem na společná východiska evropské sociální politiky s akcentem na přínos představitelů české právní vědy v této oblasti. Nezastupitelnou roli má v sociální politice neziskový sektor. Posluchači jsou seznamováni s genezí evropského sociálního zákonodárství, které má přímou vazbu na vznik moderního sociálního státu. Jeho vývoj, výsledky a krizová období tvoří další součást předmětu. Důraz je kladen na otázky sociálně právní komparatistiku, její metody při tvorbě a aplikaci sociálně právních předpisů. Přednášenou obecnou látku doplňují exkursy do jednotlivých úseků sociální politiky, tj. zaměstnanosti, rodinné, zdravotní, vzdělávací a bytové politiky. Na Úvod do sociální politiky organicky navazují další předměty – Sociální politika evropských zemí, Politika zaměstnanosti a Rodinná politika. Výuka je zakončena ústní zkouškou. Pro předmět byla vydána v květnu 2013 v ediční řadě Ústavu státu a práva AV ČR nová učební pomůcka Obecné otázky sociální politiky.

Možnost změny programu dle časových možností vyučujících vyhrazena.

Další doporučená literatura bude uvedena při přednáškách.