Obsahem předmětu Trestní právo III je trestní právo procesní. Výuka tak navazuje na předměty Trestní právo I a Trestn í právo II, neboť pro úspěšné absolvování předmětu jsou nezbytné znalosti z trestního práva hmotného.
Na začátku se výuka věnuje pojmu a předmětu trestního řízení, a dále např. problematice předběžných otázek. V úvodu je pozornost věnována rovněž právu na spravedlivý proces, které tvoří jeden ze základních pilířů demokratického právního státu a jeho význam odráží tendenci konstitucionalizace trestního řízení.
Zvláštní význam je proto přikládán i zásadám trestního řízení. Poté se výuka věnuje základním subjektům vystupujícím v rámci trestního řízení, zejména jejich významu a rolím v trestním procesu, a dále zajišťovacím prostředkům se zaměřením na institut vazby.
Samostatná pozornost je pak věnována problematice dokazování v trestním řízení, které je zvláštní formou poznání určité objektivní skutečnosti. Poté následují výklady o všech stadiích trestního řízení.
V rámci výuky je pamatováno i na tzv. zvláštní způsoby řízení, které kvůli svému praktickému i teoretickému významu zaslouží samostatný výklad.
Povinný předmět Trestní právo III tvoří z hlediska jeho obsahu celek s předměty Trestní právo I, Trestní právo II a Trestní právo IV.
Předmět Trestní právo III navazuje na předměty Trestní právo I a II, pro plnohodnotné pochopení materie tohoto předmětu je vyžadována znalost doposud probraného učiva trestního práva.
V předmětu Trestní právo III je podán ucelený výklad ke všem klíčovým oblastem trestního práva procesního, počínaje základními zásadami trestního procesu, jejichž respektování je jedním ze základních předpokladů fungování demokratického právního státu. Pozornost je dále věnována základním pojmům a institutům trestního práva procesního. V rámci výuky se probírají rovněž všechna stadia trestního řízení. Studentům je představeno dokazování v trestním řízení, které je zvláštní formou poznání určité objektivní skutečnosti, a na jednotlivá stadia trestního řízení. Důraz je kladen zejména na zásady dokazování, jednotlivé důkazní prostředky, a problematiku hodnocení důkazů, zejména s přihlédnutím k otázce procesní (ne)použitelnosti zajištěných důkazních prostředků. V oblasti stadií trestních řízení jsou předmětem výuky všechna stadia trestního řízení, tedy přípravné řízení včetně rozšířeného a zkráceného přípravného řízení, předběžné projednání obžaloby, hlavní líčení, v němž trestně procesní zásady nachází své nejširší uplatnění, řízení o jednotlivých řádných i mimořádných opravných prostředcích, a řízení vykonávací. Ve výuce jsou probrány také jednotlivé druhy rozhodnutí v trestním řízení. V rámci výuky je pamatováno i na tzv. zvláštní způsoby řízení, které kvůli svému praktickému i teoretickému významu zaslouží samostatný výklad, a na oblast mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech, která v aplikační praxi nachází čím dál větší uplatnění.
Seminární výuka navazuje a rozvíjí poznatky získané v rámci přednášek, přičemž studenti při ní získávají i dílčí poznatky z uplatňování trestního práva v praxi.
Po absolvování předmětu Trestní právo III by student měl mít veškeré potřebné znalosti trestního práva, tedy jak trestního práva hmotného, tak také procesního. Měl by být schopen porozumět vzájemné provázanosti hmotného a procesního práva a orientovat se v tom, jakým způsobem trestní řízení probíhá, a jaké podmínky je třeba naplnit při uplatnění jednotlivých procesních postupů a rozhodnutí.