Předmět zahrnuje tato témata:
Mezinárodní právo veřejné (Vymezení, znaky, vztah k jiným právním a neprávním oblastem, systém MPV, historie MPV)
Prameny MPV I (Obecný přehled pramenů, obyčej v MPV, obecné zásady právní, podpůrné prameny MPV, jednostranné právní akty)
Prameny MPV II (Mezinárodní smlouvy – pojem, typologie, způsob sjednávání, platnost, zánik, výhrady a výklad)
Pravidla MPV (Pojem pravidla, typologie pravidel (kogentní a dispozitivní normy, soft law a hard law aj.))
Vztah MPV a vnitrostátního práva (Teoretické koncepce (monismus, dualismus), řešení na národní úrovni (úprava v ČR))
Subjekty MPV I (Subjekty obecně – pojem subjektu, typy subjektů, katalog subjektů (státy, mezinárodní organizace, jednotlivec, subjekty sui generis))
Subjekty MPV II (Stát v MPV – pojem, typologie, kompetence, imunity, vznik a zánik, sukcese))
Subjekty MPV III (Mezinárodní organizace – pojem, typologie, subjektivita, OSN a další univerzální organizace (WTO, WHO, MOP aj.), regionální organizace (EU, Rada Evropy, NATO, OBSE))
Odpovědnost v MPV (Typy odpovědnosti (responsibility a liability) Odpovědnost státu – protiprávní jednání, přičitatelnost, obsah, okolnosti vylučující protiprávnost)
Donucení v MPV (Pojem donucení, nástroje donucení, horizontální nástroje (retorze, protiopatření, sebeobrana), vertikální nástroje (kolektivní akce RB OSN bez použití a s použitím síly)
Řešení sporů v MPV (Spor v MPV, typy nástrojů, politické nástroje, judiciální nástroje (arbitráž, soudy – MSD))
Aktuální otázky MPV
Předmět tvoří z hlediska jeho obsahu celek s předmětem Mezinárodní právo veřejné II.
Cílem předmětu je:
- aby se posluchači seznámili se základními instituty, pojmy a odvětvími mezinárodního práva veřejného (znalost),
- aby posluchači pochopili roli mezinárodně právních pramenů ve vnitrostátním právu a dokázali je použít při výkladu českých vnitrostátních právních sporů (znalost i dovednost)
Mezinárodní právo v současnosti prostupuje nejen všechny obory práva, ale jeho znalost je velmi důležitá pro porozumění globalizovanému světu, pro porozumění dění kolem nás. Proto je při výuce mezinárodního práva, ať již v přednáškách, anebo v seminářích, kladen důraz na současné dění, na rozbor mezinárodněprávně relevantních situací.
Jednotlivá související nebo na sebe navazující témata jsou pro účely výuky soustředěna do bloků.
Předmět je vyučován prostřednictvím týdenních přednášek, na něž navazují semináře. Seminární výuka slouží k procvičení znalostí získaných na přednáškách.
V seminářích předmětu studenti řeší konkrétní příklady situací nastalých či probíhajících v mezinárodních vztazích, případy jsou rozebírány na základě judikatury MSD a dalších mechanismů ře šení sporů. Na jejich základě se studenti naučí aplikaci a výkladu pramenů MPV a jejich roli ve vnitrostátním právu. Získají teoretický i praktický základ pro pochopení jednotlivých zvláštních částí MPV (rozebrané v MPV II).