The introductory block of lectures provides definitions of relevant concepts: diplomacy - diplomatic relations - diplomatic law - international law - international policy - foreign policy. Further, a historical background of diplomacy is outlined, highlighting the key stages and key regions, as well as the progressive emergence and stabilisation of the rules and doctrines of diplomatic law - a branch of international law with the most comprehensive codification.
The following block deals with certain specific theoretical issues of diplomatic law - the sources of diplomatic law, the privileges and immunities, the theories surrounding the granting of privileges and immunities, diplomatic asylum, etc. The following block will allow students to study in detail (with commentaries and examples) specific normative documents, primarily the Vienna Convention on Diplomatic Relations, the Vienna Convention on Consular Relations, the Convention on Special Missions, and the Vienna Convention on the Representation of States in their Relations with International Organizations of a Universal Character.
The diplomatic protocol block focuses on protocolar workplaces and their competences, protocolar order, diplomatic corps, typical protocolar events (celebrations of national holidays, inaugurations, condolences, state funerals, laying of wreaths, protocolar arrangements during state visits, the diplomatic mission (commencement, functioning, end), use of flags and diplomatic correspondence.
The social etiquette block deals with the code of behaviour, attending/organising social events, dining and dress codes.
Povinně volitelný předmět rozšiřuje a významně prohlubuje znalosti diplomatického práva získané ve zvláštní části základního kursu mezinárodního práva veřejného. V návaznosti je v tomto rámci traktovaná materie kodifikovaných smluvních a obyčejových pravidel dále doplněna o seznámení se s diplomatickou praxí a s uplatňováním pravidel diplomatického protokolu, mezinárodní zdvořilosti a společenské etikety na vrcholné úrovni diplomatických vztahů, jakož i s jejich využitím v širokém záběru současného intenzívního, vysoce kontaktního společenského života na všech úrovních styků, od oficiálních či manažerských až po soukromé či rodinné, od politických, přes obchodní či ryze odborné, až po kulturní či sportovní, v prostředí domácím, ale i v zahraničí, a to jak z pohledu a pozice jejich pasívního účastníka, tak i aktivního organizátora.
Předmět je ve výuce provázán do jednoho celku ze tří základních částí zachycených i v jeho názvu. Odpovídají tomu i zvolené kombinované a variabilní metody výkladu. Zahrnují klasické metody- historickou a komparativní, jež si stoprocentně vyžaduje především úvodní matérie. Následuje výklad v podobě práce s normativním textem základních kodifikačních úmluv doplněný bezprostředním komentářem článků a praktickými příklady, popřípadě opět komparací. Pasáže výkladu protokolu využívají řazení do časového a logického sledu odvíjejících se událostí a procesů (organizace návštěvy, nástupní audience, ukončení diplomatické mise)... Optimálně to zde vyhovuje jak pedagogické sdělitelnosti, tak i snadnější zapamatovatelnosti a rozvoji schopnosti tvůrčím způsobem samostatně odvozovat další souvislosti,doplňovat nově získané informace k již jinak nabytým poznatkům, korigovat mylné laické představy atd. Protokol a společenská etiketa jsou při výkladu nutně založeny opět převážně na praktických příkladech a tam, kde je to možné, i na ukázkách vzorů reálných v praxi použitých předmětů a dokumentů, či obrazového materiálu.
V úvodním pojmovém a historickém bloku přednášek se vychází z vymezení pojmů diplomacie-diplomatické styky-diplomatické právo-mezinárodní právo - mezinárodní politika-zahraniční politika. Následuje historický exkurs do dějin diplomacie s důrazem na její vývoj a charakteristické rysy v jednotlivých klíčových obdobích a teritoriích a na postupný vznik a stabilizaci norem a institutů diplomatického práva - od prvopočátků až po současně platnou podobu jednoho z nejkomplexněji kodifikovaných odvětví mezinárodního práva.
Další blok je věnován některým teoretickým otázkám diplomatického práva- pramenům, pojmům výsady a imunity, teoretickým koncepcím poskytování diplomatických výsad a imunit, diplomatickému asylu, apod. V dalším se poměrně podrobně pracuje naopak s konkrétními normativními texty především Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích, Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích, Úmluvy o zvláštních misích, Vídeňské úmluvy o zastoupení států v jejich stycích s mezinárodními organizacemi universální povahy, a to formou komentáře s příklady.
Blok věnovaný diplomatickému protokolu přibližuje vedle pojmových otázek , problematiku protokolárních pracovišť a jejich kompetencí, protokolárního pořadí, diplomatického sboru, typických protokolárních událostí (oslavy státních svátků, inaugurace,kondolence,státní pohřby, kladení věnců), protokolárního zabezpečení návštěv vrcholných státních představitelů, počátku, fungování a ukončení diplomatické mise, používání vlajek a vedení diplomatické korespondence.
Poslední blok výkladu má název Společenská etiketa a jeho součástí jsou kapitoly o pravidlech společenského chování, o účasti na společenském podniku a o vlastní organizaci takového podniku, o stolování a o oblékání.