Předmět posluchače seznamuje s problémem pojmového vymezení domácího násilí, vysvětluje teoretické pozadí domácího násilí a přibližuje posluchačům teorie příčin tohoto společensky nežádoucího jevu. Z kriminologického pohledu zkoumá zvláštnosti domácího násilí jako součásti násilné kriminality, osobnost pachatele a profil oběti domácího násilí, přičemž zvláštní pozornost věnuje dětem v situaci domácího násilí. Uvedenou problematiku objasňuje též na kazuistikách rodin postižených domácím násilím. Podstatnou část obsahu předmětu tvoří výklad otázek práva trestního, občanského a rodinného spjatých s problematikou domácího násilí. Probírány jsou jednotlivé právní instituty, do nichž se domácí násilí promítá, a preventivní a sankční opatření, jejichž použití platný právní řád umožňuje. Posluchačům je též poskytnut přehled o příslušných mezinárodních dokumentech a zahraničních právních úpravách, v nichž se projevují snahy o komplexní legislativní řešení problému domácího násilí. Stranou pozornosti nezůstává ani sociálně právní rozměr a otázky prevence domácího násilí. Součástí výkladu jsou úvahy a návrhy de lege ferenda.
Předmět umožňuje pochopení problému domácího násilí v širších souvislostech a vede posluchače ke kritickému pohledu na platnou právní úpravu.
Předmět se věnuje současnému negativnímu jevu, který se stále častěji vyskytuje v rodině a domácnosti. Fenoménem domácího násilí a možnostmi jeho řešení se zabývá v širších souvislostech několika vědních oborů.
Při zkoumání tohoto společensky nežádoucího jevu se orientuje především na stránku kriminologickou a sociálně právní. Za neméně významná pro posuzování protiprávního jednání, zejména vůči ženám a dětem, však považuje též hlediska trestněprávní, rodinně právní a občanskoprávní.
Zaměřuje se nejen na zvládnutí teoretických otázek, ale na příkladech z praxe kriticky poukazuje na limity současné právní úpravy. Předmět má povahu interdisciplinární.