Charles Explorer logo
🇨🇿

Azylové a uprchlické právo

Předmět na Právnická fakulta |
HP1611

Sylabus

AZYLOVÉ A UPRCHLICKÉ PRÁVO – program seminářů   blok I - mezinárodní a evropské základy problematiky

Historický rámec právní úpravy a obsah úpravy současné   (Věra Honusková, PF UK)

Cíl: zasazení do kontextu, uchopení rámce Úmluvy, proč úmluva vznikla, kdo je uprchlík a kdo není, kolik je uprchlíků 

Aplikace úmluvy v jednotlivých částech světa – včetně ochranných statusů    (Věra Honusková, PF UK)

Cíl: opustit europocentrický pohled, ukázat na rozmanitost ochranných rámců 

Rámec úmluvy – non-refoulement (+ non-refoulement v jiných úmluvách, vč. EÚLP, úvod k FRONTEXu)    (Věra Honusková, PF UK)

Cíl: pochopit, že existuje jediná povinnost, a to non-refoulement, v čem spočívá, kde všude je

Evropské právo podrobněji očima států (CEAS, Dublin, EU jako hráč, judikatura SDEU, role judikatury ESLP).  (Věra Honusková, PF UK)

Cíl: pochopit, který stát nese odpovědnost, kdo rozhodne o žádosti, může si uprchlík vybrat? Role EU v „uprchlickém“ světě?

Zde věnujeme část povídání i tomu, jak psát závěrečnou práci.

Evropské právo podrobněji očima států (přijímací a procedurální atd. směrnice, judikatury SDEU, třetí bezpečné země, bezpečné země původu, první země azylu)   (Nataša Chmelíčková/Veronika Votočková, MV ČR)

Cíl: pochopit evropský systém, co tam je za normy, co jsme si v EU vytvořily jako státy

Evropské právo podrobněji očima těch, co hledají ochranu (standardy ochrany, rozdíly v interpretaci, ochrana nezletilých bez doprovodu, zjišťování věku), individuální x skupinový přístup, integrace (conditio sine qua non?) - diskurs trvalosti jako zdroj očekávání (i jako ohrožení solidarity uvnitř EU)     (Věra Honusková, PF UK)

Cíl: pochopit vliv evropského práva pro jednotlivce, potažmo jeho vliv na společnost v jednotlivých státech, které přijímají osoby potřebující ochranu, otázky spojené s udržitelností evropské interpretace uprchlického práva

UNHCR jako hráč, OSN jako hráč (role mezinárodních organizací)   (UNHCR)

Cíl: pochopit jednotlivé aktéry (mezinárodní organizace, OSN – RB, VS atd.), orientace v systému, pochopení propojení, proč se zrodila a zda je stále ještě relevantní   blok II - vnitrostátní právo, včetně práce s případem

Ochranné statusy v ČR (vč. vnitrostátního azylu) + historie, statistiky, přesídlení. 50 sirotků?     (Věra Honusková, PF UK)

Cíl: Co a proč bylo vytvořeno, o jakých číslech hovoříme

Řízení před MVČR – zahajování + pobyt ve středisku + pohovor, letiště, detence    (Markéta Křižáková/Eliška Flídrová, PF UK)

Cíl: ukázat, co se děje, když člověk přijde, jak vypadá cesta od podání žádosti

Řízení před MVČR – rozhodování (zamítnutí, nepřípustnost …)    (Markéta Křižáková/Eliška Flídrová, PF UK)

Cíl: co s uprchlíkem bude – jak MVČR rozhodne, práce s informacemi o zemích původu, důkazní nouze, prokazování totožnosti.

Řízení před soudy (vč. vnitrostátní judikatury, zejm. NSS a judikatury mezinárodní)   (Markéta Křižáková/Eliška Flídrová, PF UK)

Cíl: jak rozhodují soudy, jak ovlivňuje judikatura praxi, jak mají argumentovat s použitím judikatury.    

Anotace

Povinně volitelný předmět, který spojuje teoretické (převážně mezinárodněprávní) aspekty azylového a uprchlického práva s jeho aplikací v podmínkách ČR.

Ve dvanácti přednáškách představuje problematika azylu, systém mezinárodní ochrany uprchlíků, regionální evropskou úpravu azylu a uprchlictví i vnitrostátní úpravu ČR. Nedílnou součástí kursu je důraz na propojení dané oblasti s problematikou migrace obecně (environmentální migrace, nelegální/neregulérní migrace).

Přednášející jsou odborníky na danou problematiku, jako hosté vystupují externí vyučující, kteří se tématem zabývají ve své každodenní praxi (pracovnice Ministerstva vnitra České republiky, pracovnice Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky).

Nabyté znalosti mohou studenti vyzkoušet v navazující praxi v neziskové organizaci v rámci předmětu Odborná praxe - Praxe v neziskových organizacích ochrany uprchlíků a migrantů či v některé ze spolupracujících advokátních kanceláří, které se dané tematice věnují.