1. Soudní soustava EU a základní zásady
2. Aplikace unijního práva před vnitrostátními soudy I: zásady unijního právního řádu
3. Aplikace unijního práva před vnitrostátními soudy II: praktická aplikace
4. Řízení o předběžné otázce
5. Přímé žaloby I: žaloba pro nesplnění povinnosti
6. Přímé žaloby II: žaloba na neplatnost, žaloba na nečinnost, námitka nepoužitelnosti
7. Přímé žaloby III. a jiné procesní nástroje: - žaloby úředníků - žaloba na náhradu škody - kasační opravný prostředek a přezkum - předběžná opatření - mimosoudní řešení: SOLVIT, ochránce práv
8. Průběh řízení
9. Zastupování ČR v řízení o předběžné otázce
10. Zastupování ČR v řízení o porušení povinnosti
11. Zastupování ČR v (ostatních) přímých žalobách
12. Řešení praktických příkladů - písemné vypracování, výsledek bude zohledněn u zkoušky
Cílem předmětu Evropské právo procesní je prohloubení znalostí studentů o Soudním dvoru Evropské unie a jeho judikatury. Studenti budou seznámeni se systémem unijních soudů a jejich pravomocemi, s různými typy řízení, s jednotlivými fázemi řízení a se způsobem rozhodování unijních soudů. Řízení u Soudního dvora EU bude nahlíženo nejen obecným způsobem, ale také z pohledu vládního zmocněnce pro zastupování členského státu. Do výuky bude zahrnuta také aplikace unijního práva před vnitrostátními soudy, neboť právě před těmito soudy se většina absolventů právnické fakulty s právem EU setká.
Nejlepší absolventi kurzu budou mít možnost zúčastnit se v letním semestru studijního pobytu u Soudního dvora v Lucemburku, kde se mohou osobně setkat se soudci, generálními advokáty a dalšími osobami zajišťujícími chod tohoto soudu. Mimo jiné se zúčastní i ústních jednání ve vybraných kauzách.
Výuka bude zajištěna především odborníky z praxe.
Předmět je zakončen kombinovanou zkouškou skládající se z písemné a ústní části (v podrobnostech viz sekce "Požadavky ke zkoušce").