1. Úvod do problematiky.
2. Změny primárního práva (Řádný postup pro změny Smluv, Zjednodušený postup pro změny smluv a tzv. „evolutivní klauzule“, Zjednodušený postup pro změnu smluv, Přechodové klauzule, Klauzule flexibility, Předchozí souhlas Parlamentu ČR - vázaný mandát, Specifické evolutivní klauzule - úvahy de lege ferenda, Přístupové smlouvy a smlouva o vystoupení z EU jako zvláštní případy změny Smluv)
3. Legislativní činnost Unie - Sekundární legislativa (Zásady legislativní činnosti, Omezená legislativní pravomoc Unie - zásada svěření a dělba pravomocí, Dělba pravomocí v judikatuře Soudního dvora, Dělba pravomocí v Lisabonské smlouvě, Zásady tvorby unijního práva, Právní a legislativní akty Unie, Typy právních aktů, Legislativní akty, Nelegislativní právní akty, Hierarchie právních aktů, Legislativní pravidla, Úsilí o zlepšování právní regulace)
4. Průběh legislativního procesu (Předehra legislativního procesu, Legislativní iniciativa, Legislativní postup, Řádný legislativní postup, Zvláštní legislativní postupy, Posílená spolupráce, Publikace a vstup v platnost, Post-publikační změny unijní legislativy, Legislativní “kontinuita”)
5. Aktéři legislativního procesu (egislativní trojúhelník, Legislativní činnost Komise, Pravomoci Komise, Složení Komise, Nezávislost a odbornost Komise, Rozhodovací proces v Komisi, Legislativní činnost, Legislativní činnost Rady, Pravomoci Rady, Organizace Rady, Jednotlivé formace Rady, Příprava jednání Rady - COREPER a pracovní skupiny, Úloha předsednictví v Radě, Rozhodování v Radě, Uplatňování pozice členských států na jednání Rady, Evropský parlament, Politická struktura, Organizační a funkční struktura, Pravomoci Evropského parlamentu, Legislativní pravomoc, Jednání o legislativních aktech, Vztahy mezi unijními institucemi, Interinstitucionální dohody)
6. Nová role národních parlamentů v unijním legislativním procesu (Historický exkurz, Postavení národních parlamentů podle Lisabonské smlouvy, Včasná a úplná informovanost vnitrostátních parlamentů, Parlamentní kontrola subsidiarity, Oprávnění v oblasti prostoru svobody, bezpečnosti a práva, Zapojení vnitrostátních parlamentů do změny Smluv a informování o žádostech o členství, Meziparlamentní spolupráce, Národní úprava a uplatňování parlamentní kontroly subsidiarity, Dosavadní zkušenosti) .
7. Závěr kursu
Výuka předmětu má studentům přiblížit proces tvorby legislativy Evropské unie a úlohu jednotlivých aktérů tohoto procesu včetně zásad pro tvorbu unijní legislativy.