Předmět bude doplněn o praktickou zkušenost formou povinné praxe u některé z organizací zabývajících se rovným zacházením.
První blok výuky bude probíhat na PF UK, přednášející prof. Koldinská a Dr. Tomšej
Rovné zacházení a zákaz diskriminace v sociálním právu - historie, současné zakotvení v Evropském právu
Rovné zacházení a zákaz diskriminace v sociálním právu bez ohledu na pohlaví
Rovné zacházení a zákaz diskriminace v sociálním právu bez ohledu na rasu a etnický původ
Rovné zacházení a zákaz diskriminace v sociálním právu bez ohledu na věk
Rovné zacházení a zákaz diskriminace v sociálním právu bez ohledu na zdravotní postižení, víru a sexuální orientaci
Rovné zacházení a zákaz diskriminace - historie, současné zakotvení v českém sociálním právu 7.-12. – povinná praxe
Do konce semestru povinná praxe - min. 30 hodin, dle dohody s přijímajícím subjektem, možnost si vybrat ze seznamu poskytnutého garantkou předmětu,nebo kontaktovat jiný subjekt "po vlastní ose".
Téma diskriminace se objevuje čím dále tím častěji v právní praxi a stále platí, že mnoho právníků (včetně soudců) s touto problematikou nezachází zcela v souladu s právem EU. K diskriminaci dochází především v oblasti sociálního práva, tedy v oblasti zaměstnanosti, ochrany práce, ale i v sociálním zabezpečení.
Cílem předmětu je poskytnout studentům ucelenou a prohloubenou informaci o rovném zacházení a zákazu diskriminace z pohledu evropského práva (Rada Evropy a EU), jakož i o zakotvení zásady rovného zacházení v českém právu, přičemž bude důraz položen na sociálněprávní souvislosti této problematiky.
Předmět bude doplněn o praktickou zkušenost formou povinné praxe u některé z organizací zabývajících se rovným zacházením.