Kurs je zaměřen na problematiku praktické aplikace pracovního práva, proto se část výuky odehraje i na exkurzi mimo PF UK a některých přednášek se za účasti garanta předmětu budou účastnit i externí hosté z praxe, kteří se v garantem moderované diskusi podělí se studenty o své poznatky (např. v přednášce nazvané " Zaměstnavatel, zaměstnanec a exekuce" zkušený exekutor seznámí studenty se svými praktickými zkušenostmi z oblasti výkonu rozhodnutí na mzdu a jiné příjmy zaměstnance a budou probírány praktické otázky a problémy, se kterými se v této souvislosti setkávají jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé a jejich mzdové účtárny). V rámci výuky je plánována i návštěva vybraného inspektorátu bezpečnosti práce a setkání a možnost diskuse studentů s jeho inspektory. Aktuality a další informace naleznou studenti zapsaní na tento předmět na http://moodle.prf.cuni.cz/; přístup do tohoto prostředí bude zapsaným studentům zřízen po 1. přednášce, na které jim budou sdělena pravidla přístupu do prostředí. Blíže o obsahu předmětu vypovídá níže uvedené rámcové obsahové rozvržení předmětu 1. 13.10.2021 K reflexím aplikační praxe na pracovněprávní legislativu - Hejhal/Pichrt 2. 20.10.2021 Právní formy výkonu závislé práce v ČR (od atypických forem výkonu práce po nelegální práci) - Pichrt 3. 27.10.2021 Kontrolní činnost v oblasti BOZP a dodržování pracovněprávních předpisů - Stádník/Pichrt 4. 3.11.2021 Praktické seznámení s činností inspektorátu práce - Pichrt 5. 10.11.2021 Sjednávání odměny za výkon závislé práce - Tomší/Pichrt 6. 24.11.2021 Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele - Seidl/Pichrt 7. 1.12.2021 Vybrané aspekty činnosti Úřadu práce - Svěrčinová/Pichrt 8. 8.12.2021 Zaměstnavatel, zaměstnanec a exekuce - Vlček/Pichrt 9. 15.12.2021 Whistleblowing a pracovněprávní vztahy – česká praxe a perspektivy - Morávek 10. 22.12.2021 Whistleblowing, ochrana osobních údajů a pracovněprávní vztahy z pohledu zahraniční právní praxe - britské srovnání - Cowell/Pichrt
Poznámky: 1) S ohledem na účast externisků zapojených do výuky si garant předmětu vyhrazuje právo na provádění operativních změn rozvrhu (obsahových i personálních). 2) Téma č. 4 bude dle možností realizováno mimo budovu PF UK formou návštěvy Oblastního inspektorátu práce pro hl. m. Prahu a přednáška bude v takovém případě nahrazena exkurzí s upraveným časovým rozsahem. 3) Vybrané pomocné studijní materiály jsou na předmět zapsaným studentům zpřístupňovány v systému moodle; studentům je také k dispozici seznam tištěné doporučené literatury. 4) Předmět je zakončen písemnou zkouškou ve formě závěrečného testu (ten je dle možností skládán za využití aplikace moodle v počítačové učebně fakulty). Pro úspěšné vykonání zkoušky se očekává nastudování zkoumané problematiky v rozsahu přednášek. Podmínkou připuštění ke zkoušce je účast na minimálně 80% přednášek (tedy maximálně 2 absence).
Předmět je zaměřen na prohloubení znalostí studentů z oblasti praktické aplikace pracovního práva a měl by tak přispět k doplnění a rozvoji některých poznatků získaných studenty při studiu předmětu Pracovní právo (v rámci předmětů „společného základu“). V rámci výuky budou probírány např. praktické otázky z oblasti přípravy pracovněprávní legislativy, některé aspekty činnosti Úřadu práce, praktické otázky z činnosti Oblastních inspektorátů práce a z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, vybrané právní aspekty personální práce, důsledky insolvence zaměstnavatelů pro zaměstnance, otázky práv a povinností zaměstnavatele a zaměstnance při exekuci na mzdu či jinou odměnu zaměstnance, problematika whistleblowingu z české i zahraniční perspektivy, agenturní zaměstnávání aj.