Předmět Law of Armed Conflict and Use of Force zahrnuje tyto témata:
Ius ad bellum a ius in bello. Vývoj zákazu použití síly (Spole čnost národů, Briand-Kellogovův pakt).
Zákaz použití síly a hrozby silou a jeho aktuální výzvy.
Výjimky ze zákazu použití síly (sebeobrana). Preemptivní a preventivní sebeobrana. Použití ozbrojené síly na ochranu vlastních státních příslušníků v cizině. Aktuální výzvy (humanitární intervence/R2P).
OSN jako systém kolektivní bezpečnosti. Úloha a postavení Rady bezpečnosti.
Oblastní dohody a orgány dle Kapitoly VIII. Charty OSN, jejich postavení a úlohy v oblasti mezinárodní bezpečnosti (AÚ, OAS, EÚ). Mezinárodní organizace kolektivní sebeobrany (NATO).
Terorizmus. Sebeobrana proti terorizmu. Nestátní aktéři a použití sily.
Pojem mezinárodního humanitárního práva (MHP). Historický vývoj, prameny MHP a jeho postavení současném mezinárodním právu. Subjekty MHP
Pojem ozbrojeného konfliktu a jeho typy. Rozlišování mezinárodních a vnitrostátních ozbrojených konfliktů. Aktuální kvalifikační problémy (zmezinárodněné vnitrostátní konflikty, boj proti terorizmu aj.).
Haagské právo. Pravidla regulující prostředky a metody vedení války.
Ženevské právo. Pravidla ochrany obětí ozbrojených konfliktů (zraněných, nemocných, trosečníků, válečných zajatců a civilistů). Společná ustanovení Ženevských konvencí.
Role MVČK (ICRC), vládních a nevládních humanitárních organizací. Implementace a aplikace MHP v ozbrojených silách.
Komplementární povaha MHP a mezinárodního práva lidských práv. Aktuální otázky MHP: Privatizace válek. Současné trendy v MHP.
Předmět bude vyučován blokově, a to ve 4 blocích:
Blok 1: Úvod a vymezení ius ad bellum / ius in bello. Historický vývoj zákazu užití síly, jeho současný stav a obsah. OSN jako systém kolektivní bezpečnosti. Úloha a postavení Rady bezpečnosti.
Blok 2: Výjimky ze zákazu užití síly (sebeobrana, akce s mandátem Rady bezpečnosti), aktuální výzvy, nestátní aktéři. Oblastní dohody.
Blok 3: Pojem a historický vývoj MHP. Prameny a subjekty MHP. Pojem ozbrojeného konfliktu, jeho klasifikace.
Blok 4: Haagské právo, Ženevské právo. Role MVČK. Aktuální otázky MHP.
Úkolem povinně volitelného předmětu Law of Armed Conflict and Use of Force je podat zájemcům ucelený pohled na vývoj, současnou úpravu i aktuální výzvy použití ozbrojené síly v mezinárodních vztazích, a to z pohledu mezinárodního práva. Obsahově se předmět zaměří na osvětlení rozlišování ius in bello a ius ad bellum, aspekty zákazu použití ozbrojené síly a výjimek z něj, a také na aktuální otázky (např. výkon sebeobrany vůči nestátním aktérům, intervence na pozvání). V druhé části se studenti seznámí především s vývojem, subjekty a prameny mezinárodního humanitárního práva, ale také aktuálně diskutovanými otázkami. Některá témata budou přednášena pozvanými odborníky, např. z Armády ČR, Českého Červeného kříže. Výuka předpokládá aktivní účast studentů zejména ve formě práce s případovými studiemi a odbornou literaturou a zadanými úkoly – kurz bude klást důraz na získání, prohlubování a udržení základních vědomostí, práci s textem a prostřednictvím práce s aktualitami i na praktické dovednosti studentů (kritické čtení, prezentace). Kurz rovněž prohloubí jazykové znalosti studentů – je vyučován v angličtině.
Studenti jsou po absolvování předmětu Law of Armed Conflict and Use of Force schopni nalézat relevantní prameny mezinárodněprávní úpravy a aplikovat právní pravidla na zadané skutkové okolnosti.