Charles Explorer logo
🇨🇿

Horní, energetické a atomové právo

Předmět na Právnická fakulta |
HP4108

Sylabus

Předmět Horní, energetické a atomové právo zahrnuje tato témata:

-        Úvod do hornictví a horního práva.

-        Základy českého geologického práva.

-        Základy českého horního práva.

-        Hornictví a energetika ve vztahu k ochraně životního prostředí.

-        Energetické právo na úrovni EU a v mezinárodním kontextu.

-        Mírové využití atomové energie a jeho právní aspekty.

-        Minulost, přítomnost a budoucnost české a evropské energetiky z praktického pohledu

-        Aktuální otázky a soudní praxe v energetickém právu v ČR

HORNÍ, ENERGETICKÉ A ATOMOVÉ PRÁVO

Letní semestr – akademický rok 2021/2022        

Typ předmětu: volitelný předmět  

Průběh předmětu: jednosemestrální výuka v letním semestru akademického roku 2021/2022  

Garant předmětu: Prof. JUDr. Milan DAMOHORSKÝ, DrSc.  

Organizační a technická pomoc:  JUDr. BcA. Tereza FABŚÍKOVÁ, PhD. (tajemnice KPŽP)  

Garantující pracoviště: Katedra práva životního prostředí  

Oborové zařazení: právo životního prostředí, správní právo, obchodní právo, finanční právo, trestní právo, občanské právo.  

Anotace: Horní, energetické a atomové právo – jejich postavení v rámci veřejného práva. Základní principy, subjekty, pojmy a metody právních úprav. Podrobnosti jednotlivých zákonů a jejich vzájemné vazby. Vybrané další související otázky, zejména ve vztahu ke správnímu právu a právu životního prostředí, ale i k právu občanskému, obchodnímu, trestnímu a finančnímu.  

 Rozsah a průběh výuky: Předmět byl poprvé přednášen v letním semestru akademického roku 2008/2009 - pro studenty 4., 6. nebo 8. semestru studia, ale i další zájemce zejména z řad doktorandů  

Přednáška – 2 hodiny týdně, 2 kredity, zakončen testem a kolokviem.  

 Přednášející:  

Prof. JUDr. Milan DAMOHORSKÝ, DrSc. (vedoucí KPŽP) a externí spolupracovníci – odborníci z resortů  

 Přednášky: čtvrtek  10,00 – 12,00 hodin -  místnost č. 120

 Obsah a postavení předmětu:  

Horní, energetické a atomové právo je relativně novou a velmi aktuální právní problematikou, která se vyvíjí zejména v průběhu posledních několika desítek let. Jde o velmi dynamicky se rozvíjející úsek práva, který je charakterizován častými změnami právních úprav i vznikem úprav nových, a to jak na úrovni mezinárodní a evropské, tak zejména národních právních řádů. Silně jsou zde akcentovány nejen aspekty ekonomické, ale zvláště ekologické ale též i sociální. V právním systému jde o soustavu pravidel práva veřejného s mnoha soukromoprávními přesahy a aspekty (vlastnictví, náhrady škod, podnikání atd.).  

Předmět je volitelný, má nejen posílit vědeckou činnost a výzkum na tomto úseku, ale i napomoci vychovat budoucí právní praktiky pro státní správu i podnikatelský sektor. Jde o typicky mezioborovou pedagogickou disciplínu, a to jak ve smyslu věd a oborů právních (právo správní, životního prostředí, obchodní, trestní, finanční, občanské atd.), tak i pokud jde o jiné vědecké disciplíny (biologické, technické a ekonomické). Jeho prameny jsou mimo českou literaturu dostupné zejména v anglickém, německém a francouzském jazyce a na internetových stránkách nejrůznějších institucí.  

Rozpis témat jednotlivých přednášek:   1.     Základy českého horního a geologického práva - Prof. JUDr. Milan DAMOHORSKÝ, DrSc. 24. 2. 2022   2.     Úvod do hornictví a horního práva  - RNDr. Richard NOUZA, CSc. (MPO ČR) –– 3. 3. 2022   3.     Geologické právo – JUDr. Ondřej VÍCHA, PhD. (PF UP Olomouc) – 10. 3. 2022   4.     Mírové využití atomové energie a jeho právní aspekty – JUDr. Bc. Eduard KLOBOUČEK, PhD. – právník Státního úřadu pro jadernou bezpečnost - 17. 3. 2022   5.      Základy energetického práva - Prof. JUDr. Milan DAMOHORSKÝ, DrSc. – 24.3.2022   6.      Energetické právo na úrovni EU a v mezinárodním kontextu – JUDr. Piero ORLANDIN 31.3. 2022   7.     – Hornictví a energetika ve vztahu k ochraně životního prostředí  – JUDr. BcA. Tereza FABŠÍKOVÁ, PhD. – 7. 4. 2022  

Ve čtvrtek dne 14.4. 2022 je Děkanský den – výuka neprobíhá ! 8.     Institucionální souvislosti energetického práva se zaměřením na postavení ERÚ –  Prof. JUDr. Milan DAMOHORSKÝ, DrSc.  –  21. 4. 2022   9.              Minulost, přítomnost a budoucnost české a evropské energetiky z praktického pohledu – Ing. PAVEL ŠOLC  – 28. 4. 2022   10.     Kolokvium. Závěrečný test a udílení zápočtů – 5. 5. 2022 – Prof. DAMOHORSKÝ, JUDr. FABŠÍKOVÁ.  

Další (opravné) termíny testu budou již pouze čtvrtky 2. června a 8. září 2022 vždy od 10,00 hodin.

Literatura k předmětu  

Damohorský, M. a kol.: Horní, energetické a atomové právo. Učební pomůcka.- sylabus přednášek, PF UK Praha 2021 (bude elektronicky distribuováno pouze účastníkům kurzu s nadpoloviční účastí)  

Vícha, O.: Základy horního a energetického práva. Wolters Kluwer. 2015.

Damohorský, M. a kol. : Právo životního prostředí, 3. vydání, C.H. Beck, Praha 2010

Dvořák,J. – Mareček, J. – Sedláčková, V. – Sklenář, T. – Tunka,M.: Nový stavební zákon           v teorii a praxi s poznámkami a souvisejícími předpisy, Linde,  Praha 2006.

Dvořák,L. : Zákon o posuzování vlivů na životní prostředí s komentářem, ABF, Praha 2005

Makarius, R.: České horní právo – I. díl, Montanex, Ostrava 1999

Makarius, R. – Luks,J.: Horní právo – Stanoviska, Montanex, Ostrava 1999

Šponar,P - Vícha, O. : Zákon o geologických pracích a jeho prováděcí předpisy s komentářem,

ABF, Praha 2005     www.mpo.cz www.mzp.cz www.sujb.cz www.cbusbs.cz www.geofond.cz    

Spolupracující instituce či experti:  

Akademické :

Ústav pro horní a energetické právo UNI Bochum, SRN - Prof. Dr. Joh. Chr. Pielow

UNI Katovice, Polsko – Prof. Dr. Grzegorz Dobrowolski  

Státní :

Státní úřad pro jadernou bezpečnost  

Poznámka :  

Základní podmínkou připuštění k testu je účast nejméně na 5 z celkem 9 přednášek!    

Anotace

Horní, energetické a atomové právo je obecně povinně volitelným předmětem, který v sobě kombinuje tradiční i relativně novou materii práva horního, doplněného o právo energetického a taktéž související právní úpravy mírového využívání jaderné energie, tzv. práva atomového. Vše uvedené v kontextu sociálních, ekologických, ale též souvisejících ekonomických aspektů. Část výuky může být zajišťována i prostřednictvím expertů z praxe.

Cílem předmětu je, aby jeho absolvent získal základní přehled o věcné i právní části problematiky, dokázal analyzovat a pracovat se související právní úpravou jednotlivých částí materie předmětu, (jak na úrovni mezinárodní a evropské, tak i české) a na základě získaných znalostí být připraven je aplikovat v praxi.

Zaměřením se jedná se o znalostní předmět s multioborovým přesahem, který reflektuje nutná základní východiska věcného rázu s přístupem právním, kdy se v sobě mísí obory soukromoprávní a veřejnoprávní, zejména v částech práva životního prostředí, práva evropského, práva obchodního, práva občanského, trestního práva a mezinárodního práva veřejného. Přestože pro úspěšné absolvování předmětu není znalost uvedených souvisejících oborů nutná, základní orientace alespoň v některých z nich, je vhodná a vítaná. Vzhledem k rychlému vývoji zejména v energetickém právu je vysoce doporučeno, aby studenti bezproblémově zvládali práci s cizojazyčnými zdroji, nejčastěji v anglickém jazyce.

Pro zapsání předmětu Horní, energetické a atomové právo je vhodné, aby student měl absolvován nebo alespoň zapsán předměty Občanské právo hmotné I a Ústavní právo I.

Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat.