Předmět Mořské a vodní právo zahrnuje tato témata:
- Věcné a právní souvislosti ochrany a využívání vod, specifika sladkých a slaných vod.
- Právní režim oceánů.
- Využívání oceánů k plavbě a otázky související.
- Ochrana moří před znečišťováním.
- Právní režim sladkých vod.
- Využívání sladkých vod a otázky související.
- Ochrana sladkých vod před znečišťováním.
- Ochrana před negativními účinky vod.
- Problém znečišťování vod plasty a možnosti jeho řešení.
- Ochrana vod v rámci ochrany jiných složek životního prostředí.
- Význam vod v rámci adaptace na klimatické změny.
MOŘSKÉ A VODNÍ PRÁVO
Letní semestr – akademický rok 2021/2022
Typ předmětu: volitelný předmět
Průběh předmětu: jednosemestrální výuka v letním semestru akademického roku 2021/2022
Garant předmětu: JUDr. Karolína ŽÁKOVSKÁ, Ph.D.
Garantující pracoviště: Katedra práva životního prostředí
Oborové zařazení: právo životního prostředí
Anotace: Volitelný předmět „Mořské a vodní právo“ je určen studentům 2. až 5. ročníku Právnické fakulty UK jako součást modulu „Právo a ekologie“ nabízeného Katedrou práva životního prostředí. Zaměřuje se na právní režim využívání a ochrany vod jako jedné z nejvýznamnějších složek životního prostředí, a to jak sladkých, tak slaných, průřezově všemi úrovněmi právní úpravy, od mezinárodní přes evropskou po vnitrostátní. Studentům budou vyloženy nejvýznamnější věcné souvislosti ochrany vod, právní režim vod, včetně otázek vlastnických, právní regulace nejvýznamnějších způsobů využívání vod a jejich ochrana před negativními vlivy, zejména před znečišťováním z antropogenních zdrojů, včetně ochrany v rámci ochrany jiných složek životního prostředí. Pozornost bude věnována i možným negativním účinkům vod a ochraně před nimi. Závěrečná přednáška se zaměří na aktuální problémy vodního práva v České republice.
Rozsah a průběh výuky: přednáška 2 hodiny týdně, 2 kredity, zakončen testem a kolokviem
Přednášející:
JUDr. Michal Sobotka, Ph.D. (odborný asistent KPŽP)
JUDr. Karolina Žákovská, Ph.D. (odborná asistentka KPŽP)
Přednášky: čtvrtek 14,00 – 16,00 - místnost 103
Rozpis témat jednotlivých přednášek: 1. 24.2. Věcné a právní souvislosti využívání a ochrany vod (JUDr. Žákovská) 2. 3.3. Právní režim oceánů (JUDr. Žákovská) 3. 10.3. Právní režim sladkých vod (JUDr. Sobotka) 4. 17.3. Využívání sladkých vod a otázky související (JUDr. Sobotka) 5. 24.3. Využívání oceánů k plavbě a otázky související (JUDr. Žákovská) 6. 31.3. Ochrana moří před znečišťováním (JUDr. Žákovská) 7. 7.4. Znečišťování vod plasty (JUDr. Žákovská)
Čtvrtek dne 14.4. je Děkanský den - výuka neprobíhá! 8. 21.4. Ochrana sladkých vod před znečišťováním (JUDr. Sobotka) 9. 28.4. Právní aspekty mimořádných stavů vod (povodně, sucho)
(JUDr. Sobotka) 10. 5.5. Aktuální otázky ochrany vod (JUDr. Sobotka) 11. 12.5. Závěrečný test – předtermín
Další dva termíny testů budou vždy ve čtvrtek 9. června a 15. září 2022.
Základní podmínkou připuštění k testu je účast nejméně na 6 z celkem 10 přednášek!
Literatura:
Damohorský, M. a kolektiv. Právo životního prostředí, 3.vydání, C.H.Beck Praha 2010
Šturma, P. – Damohorský, M. – Ondřej, J. – Smolek, M. - Zástěrová, J.: Mezinárodní právo životního prostředí - 1. díl – Obecná část, IFEC, Praha 2004 (dotisk 2008)
Damohorský-Šturma-Ondřej-Zástěrová-Smolek-Sobotka-Stejskal-Žákovská: Mezinárodní právo životního prostředí II.díl-Zvláštní část. Nakladatelství Eva Rozkotová-IFEC, Beroun 2008
Birnie P. – Boyle A.: International Law and the Environment. Second Edition,2002, Oxford University Press
Žákovská, K.: Ochrana mořské biodiverzity v mezinárodním právu, PF UK Praha 2010.
Griffel, A. – Rausch, H. – Damohorský,M. - Stejskal,V.: Wasser und Recht, PF UK Praha a UNI Zuerich 2010.
Průchová, I. – Hanák, J. a kol.: Voda v právních vztazích, AUB Iuridica, Masarykova Univerzita, Brno 2014
Horáček, Z. – Král, M. - Strnad, Z. – Vytejčková.,V.: Vodní zákon s komentářem, 3. Vydání, Sondy, Praha 2015.
Strnad Z. a kol.: Vodní právo, Fakulta rybářství a ochrany vod, JČU České Budějovice, 2015
Damohorský, M. – Franková, M. – Sobotka, M. (eds.): Půda, voda, krajina – adaptace na klimatické změny z pohledu práva. Beroun: Eva Rozkotová, 2017.
Obecně povinně volitelný předmět Mořské a vodní právo, určený studentům 2. až 5. ročníku Právnické fakulty UK, se zaměřuje na právní úpravu ochrany a využívání vod jako jedné z nejvýznamnějších složek životního prostředí, a to jak sladkých, tak slaných (mořských), napříč všemi úrovněmi právní úpravy, od mezinárodní, přes evropskou unijní až po českou vnitrostátní. Pozornost je věnována i možným negativním účinkům vod (povodně, záplavy, sucha), souvislostem mezi ochranou vod a ochranou jiných složek životního prostředí (ovzduší, půdy, lesa, přírody a krajiny) a významu vod v rámci adaptace na klimatické změny. Přednášející též průběžně upozorňují na aktuální otázky mořského a vodního práva, jak na nadnárodní úrovni, tak v České republice.
S ohledem na specifický charakter sladkých a slaných vod a rozdíly v relevantní právní úpravě se po úvodní obecné přednášce výklad zaměřuje na obě tyto kategorie vod samostatně. Výklad je následně doplněn průřezovými tématy znečišťování vod plasty, ochrany vod v rámci ochrany jiných složek životního prostředí a významu vod v rámci adaptace na klimatické změny.
Po absolvování předmětu student bude rozumět věcné souvislosti ochrany vod (výskyt vody na planetě a vodní cyklus, význam vod a zdroje jejich ohrožení, specifické charakteristiky sladkých a slaných vod), orientovat se v základní terminologii a relevantních pramenech práva a rozumět nástrojům, které jsou uplatňovány za účelem ochrany vod a jejich udržitelného a spravedlivého využívání. Vedle toho dokáže pojmenovat společné rysy a rozdíly v právní úpravě týkající se sladkých a slaných vod, bude znát nejvýznamnější rozhodnutí soudních a kvazisoudních orgánů související s vodami a dokáže v jejich světle interpretovat platnou právní úpravu.
Pro zapsání předmětu Mořské a vodní právo je vhodné, aby student měl absolvován předmět Mezinárodní právo veřejné I.
Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat.