Mezi probíraná témata v rámci zpětné vazby poskytované v předmětu Simulace v oblasti uprchlického a migračního práva patří:
- konkrétní aspekty mezinárodní, evropské a vnitrostátní právní úpravy,
- judikatura vnitrostátních soudů, ESLP, SDEU,
- evropské právo v cizinecké a azylové oblasti,
- aplikace práva jinými osobami než právníky,
- práce v týmu ve ztížených podmínkách,
- vyjednávání.
Cílem dovednostního povinně volitelného předmětu Simulace v oblasti uprchlického a migračního práva je skrze LARP seznámit studenty s problematikou uprchlického a migračního práva. Jde o výuku práva skrze simulaci v realitě. Studenti v průběhu prodlouženého víkendu vystupují v určitých rolích, a skrze uměle vytvořené situace se učí reagovat právně relevantním způsobem, tj. analyzovat a přinášet řešení právních problémů. Z hlediska znalostí si studenti sami nejprve načtou relevantní prameny náležející k jejich roli (např. mezinárodní smlouvy v oblasti uprchlického či humanitárního práva), poté si získané znalosti vyzkouší a ve zpětné vazbě se skrze vlastní otázky doberou podstaty právní úpravy.
Zásadní složkou je zpětná vazba, která probíhá po skončení simulace. Jedná se o několik hodin trvající diskusi nad zážitky, k nimž je vztahována právní úprava. Studenti se naučí řadě dovedností, především pak:
- používat právo ve vypjatých situacích,
- schopnost vyjednávat,
- schopnost formulovat právní argument,
- schopnost komunikovat s neprávníky, kteří musejí respektovat právní normy,
- schopnost práce v týmu,
- otestována je schopnost zachovat si nadhled a zdravý rozum v zátěžových situacích.
Pro zapsání předmětu Simulace v oblasti uprchlického a migračního práva není stanovena podmíněnost jeho zápisu absolvováním jiného předmětu. Předmět je tak vhodný již pro studenty 1. ročníku.
Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat.