Předmět Právo informačních a komunikačních technologií – soukromoprávní zahrnuje tyto oblasti:
- aplikace práva v kyberprostoru,
- právní subjektivita v kyberprostoru, elektronické právní jednání, elektronický podpis, e-mail a právo,
- elektronická kontraktace, e-shopy a právo,
- ochrana software, softwarové smlouvy,
- odpovědnost poskytovatelů služeb informační společnosti, ochrana práv na internetu,
- domény a doménové spory,
- cloud computing,
- právo a umělá inteligence,
- právo na sociálních sítích.
Cílem dovednostního povinně volitelného předmětu Právo informačních a komunikačních technologií – soukromoprávní je představit studentům soukromoprávní otázky, které v právu vznikají v souvislosti s rozvojem informačních a komunikačn ích technologií. Výuka bude zahrnovat zejména řešení praktických právních problémů a rozbory reálných příkladů z praxe.
Nejprve budou studenti seznámeni s působností práva v kyberprostoru a s aplikovatelností práva na delokalizované právní vztahy. Předmět bude dále obsahovat rozbor, jak se právo vypořádává s identifikací subjektů v kyberprostoru a přičitatelnosti právního jednání. Na tuto problematiku naváže seznámení s právní úpravou elektronické identifikace vč. elektronického podepisování. Pozornost bude dána i zahraničním metodám elektronické identifikace. Další pozornost bude věnována smluvnímu právu – nejprve uzavírání smluv po internetu a jejich závaznosti, dále pak specifickým otázkám elektronického obchodování. Studenti se například naučí, jak koncipovat právní dokumenty pro elektronické obchody. Otázky smluvního práva budou zakončeny analýzou problémů, kterým by právník v praxi měl věnovat pozornost při sepisování smluv z oblasti informačních technologií (smlouva o vývoji software, implementační smlouva, SLA).
Studenti budou dále seznámeni s právní povahou software a možností jeho ochrany. Představeny budou licenční smlouvy, a to jak smlouvy na proprietární software, tak veřejné licence (např. GPL nebo MIT).
Jedno z témat bude věnováno též odpovědnosti poskytovatelů služeb informační společnosti podle zákona č. 480/2004 Sb. a české a evropské judikatuře k tomuto tématu. V souvislosti s tímto tématem se předmět dotkne i vysoce aktuálního tématu porušování autorských práv na internetu, a to včetně rozboru aktuálních rozsudku zahraničních soudů.
Následovat budou semináře věnující se marketingu na internetu (včetně úpravy zasílání obchodních sdělení), doménám a doménovým sporům. Výuka bude zakončena prezentací studentských prací a diskusí nad aktuálními tématy práva a informačních technologií.
Předmět předpokládá znalost pozitivního práva.
Pro zapsání předmětu Právo informačních a komunikačních technologií – soukromoprávní je vhodné, aby student měl absolvován nebo alespoň zapsán předmět Občanské právo hmotné II.
Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat.