Praktickou část předmětu vykonávanou na soudu nelze předem přesně vymezit, neboť její konkrétní náplň závisí na aktu ální agendě konkrétního soudu, který stanoví přesný obsah praktické části předmětu.
Student soudu předloží informace o praxi obsažené v dokumentu dostupném ve Studijním informačním systému, z nichž bude náplň praxe vycházet.
Dle tohoto dokumentu může být náplň praxe složena zejména ze seznámení se
- s členěním soudu na jednotlivé úseky, soudními specializacemi, organizací a rozvrhem práce a prací soudních funkcionářů;
- s obsahem práce soudní administrativy, vyšších soudních úředníků, justičních čekatelů a asistentů soudce;
- s organizací spisů, spisovou evidencí a informačními systémy používanými v justici;
- s činností soudu před zahájením řízení, řízením v prvním stupni a řízením o opravných prostředcích;
- s tvorbou soudních rozhodnutí a vedení ústního jednání, resp. hlavního líčení či veřejného zasedání.
Fakulta zároveň vítá aktivní zapojení studenta do soudní činnosti a možnost vyzkoušet si např. sepsání konceptu některých rozhodnutí. Míra zapojení studentů do soudní činnosti závisí ovšem na úvaze a možnostech soudu.
Studenti se též účastní reflexních aktivit zajišťovaných fakultou. Úvodní setkání a průběžné aktivity studenti splní v kurzu k předmětu v systému Moodle. Nakonec absolvují závěrečné reflexní setkání s vyučujícím praxe, které se uskuteční na fakultě. Na úplný závěr praxe studenti odevzdají portfolio odborné právní praxe, které zpracovávají průběžně během celé doby výkonu praxe.
V rámci povinně volitelného předmětu odborných právních praxí Letní právní praxe na soudech II mohou studenti v průběhu července a srpna (případně na počátku září) vykonat letní právní praxi na okresních (obvodních) soudech, výjimečně na soudech vyšší instance.
Praxe musí být dohodnuta studentem osobně s příslušným soudem, a to podle jeho možností a zájmu (na uzavření dohody není právní nárok). Fakulta praxi nikterak nezajišťuje, ani se soudy neuzavírá smluvní vztah. Předpokládá se, že student v průběhu praxe stráví minimálně 50 hodin na soudu nebo činností pro něj. Student si v průběhu praxe vede portfolio odborné právní praxe.
Studenti díky této praxi:
- získají představu o vnitřní struktuře, chodu, organizaci práce příslušného soudu a obsahu práce soudce a soudních funkcionářů;
- získají dovednost základní orientace v soudním spisu a práce s ním;
- posílí dovednost právně analyzovat soudní spis a soudní rozhodnutí;
- zhlédnou několik soudních jednání a budou schopni porovnat studiem získané představy o soudním řízení, včetně rolí různých subjektů soudního řízení, s praxí.
Zápis předmětu Letní právní praxe na soudech II je podmíněn zápisem předmětu Letní právní praxe na soudech I. Absolvování předmětu Letní právní praxe na soudech II je podmíněno absolvováním předmětu Letní právní praxe na soudech I. Letní praxe na soudech II by neměla být absolvována na stejné instanci a úseku (civilní, trestním či správním) jako Letní praxe na soudech I. Výjimku lze udělit pouze v odůvodněných případech.
Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat.