V rámci předmětu se budeme věnovat následujícím tématům. S aktuálním sylabem budou studenti seznámeni na prvním semináři.
- Úvodní informace o semináři, výuce a praxích
- Základní porce právní didaktiky
- Jak plánovat hodiny? Jak učit jednu látku několika různými způsoby? Jaký z nich kdy zvolit?
- Simulované soudy (moot courty) pro studenty
- Co nejdůležitějšího potřebuji vědět předtím, než začnou praxe na školách
- Jak úspěšně pracovat se zkušenostmi z praxe I.
- Jak úspěšně pracovat se zkušenostmi z praxe II.
- Jak úspěšně pracovat se zkušenostmi z praxe III.
- Prezentační dovednosti pro právníky
- Závěrečný seminář
Každý ze studentů současně před odchodem na praxi absolvuje jedno setkání týkající se minihodin (konkrétní časy domluvíme na semináři), na kterém bude sám prezentovat svoji hodinu a také sledovat a komentovat prezentace ostatních.
Povinně volitelný předmět odborných právních praxí Právní praxe na středních školách I (Street Law) přibližuje studentům problematiku práva prostřednictvím jejich zapojení do výuky práva na vybraných středních školách. Jedná se o populární a také v zahraničí velmi rozšířený způsob výuky práva. V rámci praxe na střední škole spočívající ve výuce práva se studenti učí zejména:
- dobře vnímat propojení mezi právní teorií a praxí,
- kriticky o právu přemýšlet,
- kultivovaně diskutovat,
- spolupracovat v malých týmech,
- vysvětlovat právní otázky laikům,
- zdokonalit své prezentační dovednosti,
- lépe porozumět systému fungování práva i jeho vybraným odvětvím,
- osvojit si základy právní didaktiky.
Předmět se skládá ze dvou základních částí – pravidelných seminářů, které probíhají na fakultě, a samotné praxe na střední škole.
Smyslem pravidelných seminářů, které se konají každý týden, je seznámit studenty se základy didaktiky práva a připravit je na praxi na středních školách spočívající ve výuce práva, kterou studenti v průběhu daného semestru absolvují. Na praxi odcházejí po absolvování pěti úvodních setkání, tj. zhruba 6. seminární týden. Pravidelné fakultní semináře probíhají i v průběhu praxe a fungují pak jako společný prostor pro reflexi školních zkušeností i prostor pro diskuzi o různých přístupech k výuce. Samotná praxe na školách trvá zhruba jeden měsíc (je třeba odučit alespoň 10 vyučovacích hodin).
Předmět počítá s aktivním zapojením studentů a zejména praxe je časově poměrně náročná: studenti budou učit cca 2 hodiny týdně po dobu 5 týdnů s tím, že hodiny budou chystat studenti společně a zpravidla po každé odučené hodině bude následovat i společný rozbor dané hodiny. Úkolem studentů je vyučovat vybrané kapitoly z hlavních právních odvětví (ústavní právo, lidská práva, právo občanské, pracovní, trestní – vždy dle dohody s konkrétní školou) a přibližovat studentům fungování základních právních institutů a institucí. Výuka studentů zpravidla končí simulovaným soudem, který studenti fakulty přichystají pro své středoškolské studenty.
Praxi na příslušné střední škole, na které budou studenti vyučovat, si mohou po dohodě s vyučujícím domluvit studenti sami, nebo si mohou vybrat z nabídky fakultní – pravidelně spolupracujeme s Gymnáziem Jana Nerudy, Gymnáziem Jana Keplera, Gymnáziem Nad Alejí, Gymnáziem Nad Štolou, Gymnáziem Na Vítězné pláni a Československou obchodní akademií v Resslově ulici (nabídka pro konkrétní semestr bude upřesněna na za čátku semestru).
Předmět vychází z dlouholetých zkušeností s výukou Street Law, které jsou shrnuty v publikaci Právo pro každého (vydala o. p. s. Partners Czech) a také publikaci URBAN, M. Street Law aneb Jak učit právo na středních školách. Materiály k předmětu Právní praxe na středních školách. (PF UK, 2013). Kurz také neustále vylepšujeme na základě zpětné vazby od studentů i zkušeností ze zahraničí. Více se o předmětu, jeho provázanosti na další předměty i o celém projektu Street Law dozvíte na stránkách www.streetlaw.eu.
Pro zapsání předmětu Právní praxe na středních školách I (Street Law) je vhodné, aby měl student absolvován předmět Teorie práva II.
Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat.