Předmět zahrnuje zejména tato témata:
- postavení, organizace a činnost Probační a mediační služby
- práva a povinnosti probačního úředníka
- probační činnosti a mediační činnosti
- restorativní programy
- úkoly v trestním řízení ve věcech mládeže
- práce s oběťmi trestných činů
Předmět je realizován ve spolupráci s Probační a mediační službou (dále jen „Služba“). Na předmětu participuje i pověřený zástupce Služby. Tato právní praxe probíhá na vybraném středisku Služby a je doplněna seznámením s
činností odborného úseku ředitelství a činností dalších pracovišť Služby.
Studenti absolvují tříměsíční praxi (v rozsahu 40 hodin), která se skládá z úvodní přednášky (4 hodiny), samotného výkon praxe (32 hodin) a závěrečného vyhodnocení (4 hodiny). Kapacita pro každý semestr je 5 studentů (5 studentů v ZS, 5 studentů v LS). Student je povinen se osobně zúčastnit úvodní přednášky a závěrečného vyhodnocení (kolokvia). V případě, že se student úvodní přednášky nezúčastní, nebude mu absolvování praxe umožněno.
Pracoviště Služby pro výkon praxí: středisko Probační a mediační služby Praha a střediska Probační a mediační služby Středočeského soudního kraje (Kladno, Mladá Boleslav, Praha – východ, popř. další). Doplňující pracoviště:
ředitelství Služby, Programová centra a další pracoviště Služby.
V rámci předmětu se studenti seznamují s praktickou aplikací právní úpravy alternativního řešení trestních věcí, tzn. přípravou ukládání a zajištěním výkonu alternativních trestů, odklonů v trestním řízení a dalšími činnostmi dle zákona o Probační a mediační službě, příslušných ustanovení trestního zákoníku, trestního řádu a zákona o obětech trestných činů. Prostřednictvím praxe získávají přehled o probačn ích a mediačních činnostech, sledují a následně analyzují, jak jsou obecná právní pravidla naplňována v praxi.
Student má vždy přiděleného mentora, zkušeného zaměstnance Služby, který mu skrze konzultace v průběhu praxe přiblíží práci této instituce. U studentů díky postupnému zjišťování informací a jejich vhledu do práce Služby
(konzultace a diskuse při řešení případů, sledování průběhu jednotlivých kauz apod.) dochází k rozvoji specifických a přenositelných kompetencí podporujících jejich flexibilitu a adaptabilitu po skončení studia, jakož i praktické dovednosti vhodné do praxe v trestněprávním prostředí.
Obsahem praxe je seznámení s činností Služby, jejími principy a standardy, konkrétním výkonem probace a mediace na střediscích Služby a s činností programových center. Důraz je kladen na součinnost Služby se soudy a státními zastupitelstvími. Studenti jsou seznámeni s konkrétními činnostmi Služby v před i porozsudkové fázi trestního řízení. Stáže probíhají formou přednášky, prezentace, náslechů, účastí studenta na činnostech probačních úředníků v terénu, exkurzemi na další pracoviště Služby, diskusemi s probačními úředníky, asistenty i managementem Služby. Studentům poskytuje aktivita možnost účastnit se během časově omezené doby činnosti probačního úředníka, pozorovat jeho práci a konzultovat s jeho zaměstnanci.
Získané poznatky a zkušenosti podrobí studenti své reflexi. Řádně vyplněné a včas odevzdané reflexní portfolio je podmínkou pro získání kreditů.