Předmět se skládá ze dvou částí, vedle praxe samotné je nedílnou částí předmětu i odborná část zajišťovaná fakultou. Praktickou část předmětu vykonávanou u poskytovatele nelze předem vymezit, neboť její konkrétní náplň závisí na aktuální agendě poskytovatele praxe. Závazně je stanoven rozsah praxe, a to minimálně 80 hodin dle domluvy studenta a poskytovatele.
Obsahem odborné praxe je zejména seznámení se s činností poskytovatele praxe a spolupráce s jeho zaměstnanci (tj. zejména právníky) v rámci samostatné činnosti v oblastech spadajících do působnosti poskytovatele.
Studenti se též účastní úvodního setkání a reflexních setkání s vyučujícím kurzu, která se konají na fakultě. Uskuteční se minimálně tři taková setkání (úvodní, průběžné a závěrečné reflexní setkání). Na závěr praxe studenti odevzdají portfolio odborné právní praxe, které zpracovávají průběžně během celého semestru.
Poskytovatelem praxe je Ministerstvo spravedlnosti, na jehož do praxe zapojených útvarech je praxe vykonávána.
Volbu útvaru poskytovatele provádí student při zohlednění podmínek poskytovatele či jeho útvarů. Seznam zapojených útvarů, orientační obsah činnosti a maximální možné počty do jejich činnosti zapojených studentů budou zveřejněny v přiměřené době před zápisem předmětů pro příslušný semestr. Pro bližší přehled mohou studenti vyjít vždy z přílohy č. 1 účinného organizačního řádu poskytovatele, který je dostupný zde: https://www.justice.cz/web/msp/organizacni-struktura.
Studenti díky této praxi:
– si zlepší svou dovednost právního psaní přípravou a formulováním podkladů pro činnost poskytovatele včetně podání k orgánům veřejné moci a dalších právních dokumentů v agendě poskytovatele praxe;