Vzhledem k praktickému zaměření odborné praxe se studenti ve spolupráci s příslušnými notářskými úřady seznámí s některými z n ásledujících činností, resp. získají zkušenosti z následujících oblastí:
– notářství – pojem, místo v justičním systému
– výkon notářství
– notářský úřad – pojem, vnitřní struktura, zaměstnanci notářského úřadu
– notářský zápis – pojem, druhy, náležitosti
– osvědčování – druhy a formy
– řízení o pozůstalosti – postavení a činnost notáře
– notářské úschovy – druhy a význam
Předmět navazuje na výuku civilního práva procesního, resp. též povinně volitelného předmětu Právnická povolání v justici, a tuto výuku rozšiřuje a doplňuje. Cílem odborné právní praxe je doplnit a rozšířit výuku tak, aby student poznal vnitřní strukturu, chod i organizaci práce příslušného notářského úřadu, ale i obsah práce konkrétního notáře a dalších pracovníků notářského úřadu. Praxe jsou jednosemestrální, probíhají v rozsahu celkem 80 hodin, v letním nebo zimním semestru, zpravidla jeden až dva dny v týdnu. Přidělení na konkrétní notářský úřad probíhá po dohodě se zástupci NK ČR s přihlédnutím k preferencím jednotlivých studentů.
Studenti díky této praxi:
– získají představu o vnitřní struktuře, chodu, organizaci práce notářského úřadu a obsahu práce notáře a dalších pracovníků notářského úřadu,
– získají dovednost orientovat se v činnosti a v dokumentaci vedené notářským úřadem a znalosti o informačních systémech využívaných v notářství,
– budou mít možnost se seznámit s listinnou agendou notářství, s agendou osvědčování, s notářskými úschovami a podrobněji s agendou řízení o pozůstalosti.
Studenti v rámci předmětu vyplňují portfolio odborné právní praxe a účastní se reflexních setkáních konaných s vyučujícím na fakultě. Odborná praxe se vykonává v časovém harmonogramu stanoveným na základě dohody s konkrétním notářským úřadem.