Předmět zahrnuje tato témata:
- Úvod do civilního procesu – pojem, druhy, prameny
- Právo na spravedlivý proces, odvětvov é principy civilního procesu
- Další instituce justičního systému
- Alternativní řešení sporů – pojem, druhy
- Subjekty civilního procesu – soud, účastníci, zastoupení v procesu
- Procesní úkony účastníků – pojem, druhy, žaloba
- Procesní podmínky, jejich zkoumání a rozhodování o nich
- Jednání a jeho příprava
- Dokazování – pojem, předmět, zásady,
- Dokazování – důkazní prostředky, fáze dokazování
- Rozhodnutí – pojem, druhy
- Náklady řízení
Předmět tvoří obsahově celek s předměty Občanské právo procesní II a III. Je prvním blokem přednášek v kurzu občanského práva procesního.
Předmětem výuky předmětu jsou základní instituty civilního procesu. Přednášky objasní doktrinální základ civilního procesu, tj. jeho pojmové znaky, druhy procesu, zásady, subjekty a jejich procesně relevantní jednání. Dále bude předmětem výkladů justiční systém (včetně advokacie, notářů a dalších subjektů podílejících se na ochraně práv). Zařazen je i výklad možností alternativního (mimosoudního) řešení soukromoprávních sporů (zejm. mediace, konciliace).
Těžištěm výkladů pak bude průběh nalézacího řízení sporného před soudem prvního stupně podle recentní právní úpravy. Studenti budou obeznámeni se zahájením řízení (žalobou, jejími druhy a náležitostmi), podmínkami řízení, jednáním a jeho přípravou. Podrobně budou rozebrány otázky procesního dokazování. Vyloženy budou formy a náležitosti rozhodnutí soudu. Studenti budou obeznámeni s pojmem nákladů řízení, jejich druhy a vyloženy budou rozdíly mezi placením a hrazením nákladů řízení, včetně zásad, kterými se placení i hrazení nákladů řídí.
Absolvováním předmětu (zejména přednáškové a seminární výuky) a kontroly studia získají studenti zejména tyto znalosti a dovednosti:
- orientace v justičním systému, v rolích advokáta, notáře, soudního exekutora a dalších institucí v něm
- analýza skutkového zadání s návrhem na soudní i alternativní (mimosoudní) řešení
- sepis plné moci, procesní i prosté
- sepis námitky podjatosti soudce
- sepis námitky proti procesnímu postupu soudu
- sepsání žaloby a vyjádření k žalobě
- příprava důkazních návrhů a vyjádření k dokazování
- analýza rozhodnutí, určení právní moci a vykonatelnosti rozhodnutí
- schopnost práce s právní normou, interpretace zákonného textu s využitím metod výkladu práva a aplikace na zadaný skutkový stav
- schopnost vyhledávání a analýzy relevantního rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR a Ústavního soudu ČR
Praktické příklady zpracovávají studenti na semináři s využitím právních norem. Kromě jiného se rozvíjejí jejich aplikační a interpretační dovednosti na základě dobré znalosti procesních institutů nalézacího prvoinstančního řízení sporného. Předpokladem zvládnutí zadání je proto i znalost metod výkladu práva, znalost pramenů civilního procesu a jejich vzájemného vztahu. Analýzou konkrétních případů se prohlubuje a rozvíjí schopnost rychlé a správné orientace v právních normách a používání právních informačních systémů a dále schopnost analýzy relevantních judikatorních pramenů.