Předmět zahrnuje tato témata:
- Vykon ávací řízení - obecný výklad: pojem, rozlišení mezi soudním výkonem rozhodnutí dle OSŘ či ZŘS a exekucí dle ExŘ, řešení souběžných výkonů rozhodnutí či exekucí, druhy výkonu rozhodnutí či exekuce, předpoklady pro výkon rozhodnutí či exekuci, zásady výkonu rozhodnutí či exekuce. Incidenční spory ve výkonu rozhodnutí a exekuci.
- Soudní výkon rozhodnutí - průběh vykonávacího řízení; pomoc soudu před nařízením výkonu rozhodnutí (včetně prohlášení o majetku), fáze výkonu rozhodnutí, rozhodnutí ve výkonu rozhodnutí, náklady výkonu rozhodnutí, opravné prostředky ve výkonu rozhodnutí.
- Exekuce – průběh exekuce, vztah exekučního soudu a soudního exekutora, fáze exekuce, činnost soudního exekutora při provádění exekuce, rozhodnutí v exekuci, náklady exekuce, opravné prostředky v exekuci.
- Jednotlivé způsoby výkonu rozhodnutí a exekuce: vymáhání peněžitého plnění.
- Jednotlivé způsoby výkonu rozhodnutí a exekuce: vymáhání nepeněžitého plnění.
- Soudní výkon rozhodnutí ve věcech rodinněprávních dle ZŘS.
- Insolvenční řízení – pojem, zásady, interdisciplinarita, subjekty (insolvenční soud, insolvenční správce, věřitelské orgány).
- Průběh insolvenčního řízení - podrobný výklad
- Insolvenční řízení – majetková podstata, uplatňování pohledávek a možnosti věřitelů (přezkum pohledávek). Incidenční spory insolvenční.
- Likvidační způsoby řešení úpadku: Konkurs a řešení úpadku finančních institucí.
- Sanační způsob řešení úpadku: Reorganizace a oddlužení.
- Mezinárodní a evropské insolvenční právo
Předmět tvoří z hlediska jeho obsahu celek s předměty Občanské právo procesní I a II.
Předmět se jak přednáškami, tak seminární výukou soustřeďuje na komplexní výklad vykonávacího řízení (jak soudního výkonu rozhodnutí dle šesté části občanského soudního řádu či ustanovení § 492 – 513a zákona o zvláštních řízeních soudních, tak exekuce dle exekučního řádu) a řízení insolvenčního (včetně problematiky likvidačních i sanačních způsobů řešení úpadku a včetně základů evropského a mezinárodního insolvenčního práva).
Výklad vykonávacích řízení se úvodem zaměřuje na obecnou část jak soudního výkonu rozhodnutí, tak exekuce. Studenti se seznámí se zásadami vykonávacích řízení, s vymezením procesních subjektů, s předpoklady výkonu rozhodnutí či exekuce, a budou rovněž ovládat fáze výkonu rozhodnutí či exekuce. Součástí obecného výkladu bude i problematika odkladu a zastavení výkonu rozhodnutí či exekuce a výčet i povaha sporů vyvolaných výkonem rozhodnutí či exekucí. Zvláštní část výkladu bude v souladu se zákonnou systematikou zaměřena na jednotlivé způsoby provedení výkonu rozhodnutí či exekuce, se zaměřením na odlišnosti typické pro tyto obě varianty vykonávacích řízení. Studenti budou seznámeni s rozlišením základních druhů výkonu rozhodnutí či exekuce (majetkové, osobní, peněžité, nepeněžité). Výklad rovněž obsáhne problematiku výkonu rozhodnutí ve věcech rodinněprávních dle ZŘS.
Insolvenční část výkladu se zaměří jak na obecné otázky jako jsou účel a zásady insolvenčního řízení, základní pojmy, vymezení subjektů insolvenčního řízení a jeho specifické rysy, jímž se odlišuje od jiných druhů řízení. Podrobně budou studenti seznámeni s obecným průběhem insolvenčního řízení včetně rozlišení jeho základních fází; zásadní část výkladu bude zaměřena na podrobný výklad způsobů řešení úpadku dlužníka dle insolvenčního zákona.
Absolvováním předmětu (zejména přednáškové a seminární výuky) a kontroly studia tohoto předmětu studenti získají zejména tyto znalosti a dovednosti:
- Úspěšně připravit a sepsat procesní úkony, a to zejména úkony účastníků soudního řízení a rozhodnutí soudu (především vykonávacího i insolvenčního řízení); součástí těch procesních úkonů by měla být schopnost opatřit, shromáždit a vyhodnotit nezbytné podklady pro jejich přípravu a úspěšné uplatnění;
- Aktivně vyhledávat, třídit, analyzovat a interpretovat právní normy, rozhodnutí soudů různých stupňů, orientovat se v relevantní judikatuře, opatřovat a zpracovávat další zdroje nezbytné k úspěšnému vyřešení civilněprocesních případů v rámci přípravy pro aplikační praxi
- Zvládnout nezbytnou právní argumentaci spočívající v provedení analýzy, zvládnutí formulace a efektivní prezentace (jak písemné, tak ústní) relevantních argumentů;
- Postihnout a úspěšně zvládnout měnící se právní úpravu včetně řešení intertemporálních souvislostí;
- Provést identifikaci a analýzu právních problémů na základě znalosti konkrétní praktické situace, včetně rozlišení jejich závažnosti a poté navrhnout jejich konkrétní řešení, resp. jejich možnosti;
- Aktivně využívat různé právní informační systémy, otevřené i uzavřené, jejichž prostřednictvím bude absolvent schopen efektivně nalézat relevantní právní předpisy, judikaturu, odbornou literaturu a jiné relevantní zdroje (včetně klasické literatury dostupné v knihovně PF UK).
- Orientovat se jak v českém, tak mezinárodním právním prostředí, zejména v právu Evropské unie, v rozsahu vymezeném oborem.