Předmět nemá výuku.
Předmět završuje studium v předmětech Občanské právo hmotné I až V a Občanské právo procesní I až III. Jeho podstatou je schopnost studenta užít poznatky získané teoretickým studiem k řešení praktických případů.
Absolvováním předmětu a jeho kontroly studia studenti získají zejména tyto znalosti a dovednosti:
- právně analyzovat skutkové zadání z pohledu hmotného i procesního práva
- subsumovat skutkový stav pod správný typ právního jednání nebo procesního úkonu
- předpokladem zvládnutí klausurního zadání je dobrá znalost doktrinálních základů soukromého práva i civilního práva procesního (znalost základních institutů hmotného a procesního práva), dobrá znalost platné právní úpravy, vybraných rozhodnutí Nejvyššího soudů a nálezů Ústavního soudu.
- jednotlivá skutková zadání jsou procvičována již na seminářích s cílem rozvíjet schopnost studentů interpretovat a aplikovat platné právo na konkrétní případy.
Studenti jsou proto schopni samostatně právně analyzovat skutkový stav a sepsat soukromoprávní právní jednání (např. smlouvu kupní či darovací, pořízení pro případ smrti), jsou schopni rozpoznat vady právního jednání (omyl, lest, násilí) a navrhnout odpovídající právní řešení jak v oblasti smluvních závazků, tak i závazků z deliktů. V oblasti procesního práva jsou způsobilí k sepsání procesních úkonů (např. žaloba, vyjádření k žalobě, návrh na zahájení nesporného řízení, smlouva o mediaci, rozhodčí smlouva nebo rozhodčí doložka, důkazní návrh, vyjádření k důkaznímu návrhu, námitka proti procesnímu postupu soudu, rozbor rozhodnutí, odvolání nebo jiný opravný prostředek, návrh na výkon rozhodnutí, exekuční žaloba nebo návrh v insolvenčním řízení).