V průběhu výuky budou na přednáškách a seminářích probrána tato témata:
- proč studovat správní právo?; specifika správního práva ve vztahu k jiným právním oborům
- vztah stát – jednotlivec; veřejná subjektivní práva
- jednotlivec – stát – Evropská unie (unie kompozitní správy)
- prameny správního práva; význam judikatury ve správním právu
- principy správního práva
- povinnosti a odpovědnost za jejich nedodržení
- stát a samospráva
- územní samospráva
- profesní samospráva
- státní služba
Předmět uvádí studenty do studia správního práva, které je jedním ze základních studijních předmětů veřejného práva.
Výuka správního práva navazuje na výuku ústavního práva, zejména na výuku ohledně základních práv, garantovaných státem jednotlivci. Výuka správního práva vědomosti, nabyté v této oblasti dále rozpracovává a věnuje se otázky, jakým způsobem je výkon základních práv předpisy správního práva realizován a jakými prostředky se může jednotlivec těchto práv domáhat.
Správní právo je na rozdíl od občanského nebo trestního pr áva nekodifikovaným oborem práva. Proto je důležité v úvodní části studia věnovat se důkladně základním konceptům (stát a jeho vztah k jednotlivci, koncept veřejných subjektivních práv a jejich ochrany, vztah státu a samosprávy), pramenům správního práva a stěžejním principům, které se v tomto oboru uplatňují (princip zákonnosti, rovnosti, proporcionality, legitimního očekávání či odpovědnosti).
Správní právo je v současnosti velmi dynamickým oborem. Aplikovatelné právní předpisy se zde nevyznačují jednoduchostí, přehledností, ani konzistentností v terminologii. Jedním z cílů výuky je to, aby studenti získali profesionální základ pro práci v podmínkách nekonzistentní a často nepřehledné právní úpravy a přeregulovanosti.
Ambicí předmětu je prezentovat úvod do správního práva nejenom v perspektivě vztahu stát (Česká republika) → jednotlivec, ale v perspektivě Evropské unie (tzv. „unie kompozitní správy“).
V seminářích předmětu studenti zpracovávají esej na jedno ze zadaných témat a pod vedením učitele diskutují o vybraných tématech vysvětlených na přednáškách a v učebních textech. Cílem seminární výuky je to, aby si studenti spolehlivě osvojili odbornou terminologii, obeznámili se s klíčovými koncepty a principy a aby prokázali, že dokáží aktivně použít základní teoretické argumenty oboru. Studenti jsou v rámci seminářů povinni na základě zadání učitele prostudovat literaturu, právní předpisy a judikaturu k probíraným tématům a své poznatky a závěry prezentovat na semináři.