Charles Explorer logo
🇨🇿

Právo životního prostředí I

Předmět na Právnická fakulta |
HPOP0027

Sylabus

Předmět zahrnuje tato témata:

-        Životní prostředí – charakteristika, význam, příčiny ohrožování a stav životního prostředí v ČR a ve světě. Základy ochrany životního prostředí.   

-        Právo životního prostředí – úloha práva v ochraně životního prostředí, předmět, systém, prameny,

-       Ústavní základy ochrany životního prostředí

-        Základní  principy práva životního prostředí.

-        Organizace ochrany životního prostředí v ČR a v EU. 

-        Nástroje ochrany životního prostředí v právu.

-        Ochrana životního prostředí a vlastnické právo.

-        Právní odpovědnost v ochraně životního prostředí.

-        Právo na informace o životním prostředí.

-        Účast veřejnosti na ochraně životního prostředí.

-        Role soudů v ochraně životního prostředí. 

-        Územní plánování a jeho význam pro ochranu životního prostředí.

-        Jednotné environmentální stanovisko

-        Posuzování vlivů na životní prostředí (EIA, SEA).

-        Integrovaná prevence, kontrola a omezování znečištění (IPPC).

-        Unijní právo životního prostředí.

-        Mezinárodní právo životního prostředí.

Anotace

Předmět tvoří z hlediska jeho obsahu celek s předmětem Právo životního prostředí II., kterému předchází.

Studenti absolvováním předmětu získají základní znalosti o právu životního prostředí, environmentální politice a ekologii. Ekologie je věda, jež se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím. Jedná se o interdisciplinární obor, který využívá poznatků mnoha vědních disciplín, včetně práva životního prostředí. Na výklad o ekologii navazuje výklad o právu životního prostředí, které je samostatným oborem v rámci odvětví veřejného práva regulujícím ochranu životního prostředí a jeho složek v rámci právních vztahů vznikajících ve společnosti. V rámci předmětu je nejprve pozornost zaměřena na obecnou část práva životního prostředí, tedy systém, cíle, východiska, principy, strukturu, prameny a metody tohoto právního odvětví a jeho mezinárodně právní a unijní rámec.

Následně se studenti seznámí a získají znalosti z ekologicko - právní odpovědnosti, institucionálního zajištění ochrany životního prostředí, vlastnického práva ve vztahu k jednotlivým složkám životního prostředí a právních a ekonomických nástrojů ochrany životního prostředí. Zvláštní pozornost je pak věnována průřezovým nástrojům ochrany životního prostředí, zejména územnímu plánování, procesním formám integrace (jednotné environmentální stanovisko), posuzování vlivů na životní prostředí (EIA, SEA) a integrované ochraně, kontrole a omezování znečištění (IPPC), jakož i prvkům „environmentální demokracie“ (práva na informace, účast veřejnosti v rozhodování, přístup k soudní ochraně, úloha občanské společnosti a obcí atd.).

Studenti by měli být po absolvování předmětu schopni rozpoznat v platné právní úpravě projevy principů práva životního prostředí, porozumět základním pojmům a aplikovat právní pravidla na zadané skutkové okolnosti. V seminářích předmětu studenti řeší konkrétní úkoly z probíraných úseků práva životního prostředí, čímž se učí aplikovat teoretické poznatky na konkrétní skutkový stav a nalézt správné řešení za použití příslušných právních a ekonomických nástrojů. Úkoly zpracovávají na základě práce s právními předpisy, ve kterých se tak učí správně orientovat. Studenti dále v průběhu semestru na základě zadání seminárního vyučujícího studují předepsanou judikaturu k probíraným tématům a vybrané judikáty jsou blíže rozebírány na seminářích.