Charles Explorer logo
🇨🇿

Právo sociálního zabezpečení I

Předmět na Právnická fakulta |
HPOP0029

Sylabus

Předmět zahrnuje tato témata:  - Úloha, základní zásady, vývoj a systém práva sociálního zabezpečení  - Právní skutečnosti a právní vztahy v sociálním zabezpečení   - Organizace a financování sociálního zabezpečení   - Veřejné zdravotní pojištění   - Práva pacientů a zdravotní služby   - Nemocenské pojištění – dávky v nemoci a při ošetřování   - Nemocenské pojištění – dávky v mateřství a rodičovství   - Důchodové systémy, důchodová reforma   - Starobní důchod   - Invalidní důchod, důchody pozůstalých   - Státní sociální podpora – dávky poskytované v závislosti na výši příjmu   - Ostatní dávky státní sociální podpory   - Sociální pomoc, pomoc v hmotné nouzi   - Sociální služby, dávky pro osoby se zdravotním postižením   - Aktivní politika zaměstnanosti   - Pasivní politika zaměstnanosti, dávky v nezaměstnanosti   - Postavení OSVČ v právu sociálního zabezpečení   - Odpovědnost v právu sociálního zabezpečení   - Organizace a řízení v sociálním zabezpečení   - Ústavněprávní aspekty ochrany sociálních práv   - Koordinace sociálního zabezpečení v Evropské unii   - Sociální zabezpečení občanů států mimo EU   - Aktuální změny v právu sociálního zabezpečení    Semináře z Práva sociálního zabezpečení - zimní semestr ak. r. 2023/2024

1. Právo sociálního zabezpečení - jeho úloha, systém a základní zásady

2. Právní skutečnosti a právní vztahy, organizace a financování sociálního zabezpečení

3. Nemocenské pojištění

4. Důchodové pojištění I.

5. Důchodové pojištění II.

6. Veřejné zdravotní pojištění a zdravotní služby.   Pozn. Obsahové rozvržení semnářů může každý vyučující měnit podle své úvahy a potřeb konkrétní seminární skupiny.

Anotace

Předmět Právo sociálního zabezpečení I tvoří z hlediska jeho obsahu celek s předmětem Právo sociálního zabezpečení II.

Obor práva sociálního zabezpečení lze spolu s některými částmi oboru pracovní právo podřadit pod širší pojem, jímž je tzv. sociální právo.

Předmět všeobecného základu poskytuje studentům podrobné informace o systému sociálního zabezpečení v České republice, jakož i o mezinárodních aspektech sociálního zabezpečení. V rámci výuky předmětu jsou studenti též informováni o právní úpravě zaměstnanosti (primárně z hlediska zajištění pro případ ztráty zaměstnání a realizace práva na zprostředkování zaměstnání). Při výuce je položen kromě jiného důraz na právní vztahy v jednotlivých subsystémech sociálního zabezpečení, jakož i řízení ve věcech sociálního zabezpečení.

Předmět seznamuje posluchače se sociálním zabezpečením z hlediska systémového, ale především z hlediska právních vztahů v sociálním zabezpečení. Studenti si při jeho studiu osvojí solidní znalosti o fungování systému sociálního zabezpečení v České republice. Seznámí se i s legislativou Evropské unie v této oblasti a mezinárodními aspekty dané problematiky.

Těžiště studia spočívá v právních vztazích fungujících v jednotlivých subsystémech sociálního zabezpečení - zejména v oblasti sociálního pojištění, státní sociální podpory a sociální péče. Pozornost je věnována i právní úpravě vážící se na ztrátu zaměstnání (hmotného zajištění pro případ ztráty zaměstnání, realizace práva na zprostředkování zaměstnání a související aspekty - např. poradenské činnosti atd.). V rámci výuky je pamatováno rovněž na procesněprávní vztahy sociálního zabezpečení a jejich specifika.

Přednášky jsou doplněny semináři, jejichž témata jsou volena tak, aby si studenti v rámci předmětu upevnili znalosti získané na přednáškách prostřednictvím praktické diskuse a řešení příkladů z právě probíraných oblastí práva sociálního zabezpečení.

Studenti jsou po absolvování předmětu schopni aplikovat právní pravidla na zadané skutkové okolnosti. V seminářích předmětu řeší za užití právních předpisů a judikatury konkrétní příklady. Věnují se taktéž analýze judikatury.